Berlin ratuje niemieckie inwestycje w Rosji

Niemieccy lobbyści ostrzegają, że ukraińska eskalacja jest zagrożeniem dla planowanych inwestycji w Rosji – informuje Deutsche Welle.

– Konflikt z Rosją wywołuje rosnącą niepewność w niemieckich kręgach biznesowych – oświadczył przewodniczący Komitetu Wschodniego Niemieckiej Gospodarki. Oliver Hermes towarzyszył minister spraw zagranicznych Annalen Baerbock podczas wizyt w Kijowie i Moskwie.

Wpływowa organizacja lobbystyczna, jaką jest Komitet Wschodni Niemieckiej Gospodarki Niemieckiej (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft), wezwała rząd federalny do kontynuowania dialogu z Rosją na temat rozwiązania kryzysu politycznego. Zdaniem Oliviera Hermesa, rosnące napięcia powiększają niepewność w niemieckich kręgach biznesowych i mogą spowolnić planowane inwestycje.

– To ostatnia rzecz, jakiej teraz potrzebujemy, biorąc pod uwagę wpływ pandemii covid19 na gospodarkę i rosnące wyzwania transformacji energetycznej – powiedział Hermes.

Zaznaczył również, że poszerzanie współpracy gospodarczej, kontakty biznesowe i ciągły dialog: – Mogłyby pomóc w zmniejszeniu napięć, generując korzystne dla wszystkich stron impulsy.

Jednocześnie prezes organizacji lobbingowej nazwał Ukrainę i Rosję ważnymi partnerami w przejściu Niemiec i UE na alternatywne źródła energii. Ukraina ma ogromny potencjał, by stać się eksporterem „zielonej” energii. Natomiast Rosja, kontynuując dostaw gazu, już zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Niemiec, rezygnujących z zasilania węglowego i atomowego.

W tym kontekście, rozgłośnia przypomina słowa Annalen Baerbock, która podczas wizyty w Kijowie wezwała do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu z Federacją Rosyjską.

– Jedynym sposobem rozładowania obecnej, niezwykle niebezpiecznej sytuacji. Baerbock podkreśliła gotowość Berlina do poważnego dialogu z Rosją stwierdziła minister spraw zagranicznych.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i