Rekordowa inflacja w eurolandzie

Inflacja w 19 krajach strefy euro osiągnęła rekordowy poziom. Największy wzrost odnotowują ceny żywności i energii, przekazuje Associated Press, na podstawie danych Eurostatu.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro, tylko w grudniu wzrosły o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny energii w skali całego roku podniosły się o 26 proc. Najbardziej skoczyły ceny żywności. Ich wzrost w porównaniu z listopadem przyspieszył w grudniu o 3,2 proc. Ceny towarów przemysłowych rosły w tempie 2,9 proc.

Jedyny spadek odnotował sektor usług (2,4 proc.). Był to jednak wpływ omikronu, który ograniczył działalność gastronomii i branży turystycznej. Według AP obecna inflacja na poziomie 4,9 proc. oznacza najwyższy wzrost od czasu decyzji o wprowadzeniu wspólnej waluty w 1997 r. a więc na 2 lata przed faktycznym utworzeniem eurolandu.

Główną przyczyną inflacji pozostaje silniejsze od oczekiwanego ożywienie gospodarcze, które zwiększyło zapotrzebowanie na energię i splątało globalne łańcuchy dostaw. AP podkreśla, że wzrost cen stał się jednym z głównych problemów, z którymi zmagają się unijni decydenci gospodarczy.

Zwiększa się presja na Europejski Bank Centralny. Politycy chcą, aby szybciej reagował na inflację, podnosząc bardzo niskie stopy procentowe, które miały stymulować gospodarkę wychodzącą z pandemii. 

Niestety, pojawienie się omikronu wymusiło ponowne przemyślenie wszelkich decyzji, które mogą spowolnić wzrost gospodarczy. Dlatego analitycy spodziewają się, że ECB podniesie stopy nie wcześniej niż w 2023 r.

AP zwraca uwagę, że inflacja nie jest tylko problem UE. Ceny konsumpcyjne w USA rosły w najszybszym tempie od 39 lat, a w Wielkiej Brytanii od ponad dekady. Inflacja w Turcji osiągnęła w zeszłym miesiącu 36 proc. Natomiast Brazylia odnotowuje wzrost cen o ponad 10 proc.

Zdaniem części ekonomistów, inflacja w strefie euro wkrótce osiągnie szczyt. Jednym z decydujących czynników będą ceny gazu ziemnego, niezwykle zmienne w ostatnich tygodniach. Z kolei inni ekonomiści przewidują, że w 2022 r. inflacja bazowa utrwali się na obecnym poziomie.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i