Szwecja tworzy agencję walki z dezinformacją

Według Associated Press, Szwecja, w której 11 września odbędą się wybory powszechne, wzorem Francji powołała instytucję zwalczania dezinformacji.

Misją Szwedzkiej Agencji Obrony Psychologicznej jest ochrona demokratycznego społeczeństwa oraz wolności wypowiedzi, poprzez analizowanie i reagowanie na wprowadzające w błąd informacje, skierowane przeciwko Szwecji lub szwedzkim interesom.

W ramach agencji, która rozpoczęła działalność 1 stycznia, funkcjonują wydziały, które odpowiednio identyfikują wpływ niepożądanego kontentu oraz rozwijają i wzmacniają ogólną zdolność społeczeństwa do obrony psychologicznej.

Nowy organ bezpieczeństwa nie wymienił nazw państw, które podejrzewa o udział w kampaniach dezinformacyjnych. Zapewnia jedynie, że będzie udzielał wsparcia ludności, administracji, samorządom i organizacjom społecznym oraz mediom, a także działał na rzecz koordynacji pomiędzy wszystkimi podmiotami.

Według AP, przyczyną powołania agencji były ostrzeżenia szwedzkiego wywiadu przed wpływem ​​zagranicznych mocarstwa na przebieg wyborów parlamentarnych, w ramach „kompleksowych kampanii dezinformacyjnych”. Jest to element długotrwałej ingerencji w wewnętrzne sprawy Szwecji.

AP przypomina, że podobne kroki podjęła Francja. Przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na kwiecień, rząd powołał w zeszłym roku agencję do zwalczania zagranicznej dezinformacji.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i