Wymiar sprawiedliwości w obronie niezaszczepionych komandosów Navy SEALS

Sędzia federalny zabronił departamentowi obrony USA ukarania komandosów Navy SEALS oraz żołnierzy innych formacji specjalnych, którzy odmówili szczepienia przeciwko Covid-19 z powodów religijnych, informuje portal newsmax.com.

Amerykański sędzia okręgowy Reed O’Connor, w odpowiedzi na pozew złożony w imieniu 35 członków sił specjalnych, wydał wstępny nakaz blokujący departamentowi marynarki wojennej i obrony wyegzekwowanie kar dyscyplinarnych.

Reed, który został powołany na stanowisko federalne w Teksasie przez prezydenta George’a W. Busha, zarzucił marynarce wojennej odrzucenie wszystkich próśb o zwolnienie ze szczepień z przyczyn religijnych.

– W tym przypadku personel marynarki wojennej stara się bronić tych samych wolności, którym tak bardzo się poświęca w służbie. Pandemia Covid-19 nie daje rządowi żadnej licencji na zniesienie tych wolności – uzasadnił sędzia w pisemnej decyzji.

Newsmax.com przypomina, że niezaszczepieni komandosi musieli zmierzyć się z szykanami dyscypliny wojskowej. First Liberty Institute (organizacja prawna zajmująca się obroną amerykańskich wolności religijnych), reprezentujący członków formacji specjalnych uznał werdykt za zwycięstwo.

– Zmuszanie żołnierzy do wyboru między wiarą i służeniem ojczyźnie jest odrażające z punktu widzenia konstytucji i amerykańskich wartości – powiedział dyrektor Instytutu Mike Berry.

– Orzeczenie stanowi ostatnią salwę w serii walk prawnych o zniesienie szczepionkowego przymusu zarządzonego przez prezydenta Joe Bidena, który wywołuje ogromne kontrowersyjne społeczne – komentuje newsmax.com.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i