Wicekanclerz Habeck skapitulował w sprawie Nord Stream-2

Zdaniem Roberta Habecka, kwestia uruchomienia gazociągu Nord Stream-2 powinna zostać rozstrzygnięta zgodnie z prawem, informuje Deutsche Welle.

Wicekanclerz Niemiec, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck, poparł decyzję rządu federalnego o nieingerowaniu w certyfikację gazociągu Nord Stream-2.

Zdaniem gabinetu Olofa Schulza, gazociąg jest rozpatrywany, wyłącznie jako inwestycja komercyjna. Wicekanclerz nie wykluczył jednak możliwości wstrzymania projektu w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie.

– Jesteśmy państwem prawa, dlatego pozwolenia są wydawane zgodnie z prawem – powiedział Habeck telewizji ZDF. Jak dodał: – Polityka powinna koncentrować się na kwestiach politycznych i tak trzeba je analizować. Oznacza to, że patrząc na sytuację Ukrainy i koncentracji rosyjskich wojsk, będziemy podejmowali decyzję polityczną o tym, jakie sankcje można zastosować w przypadku eskalacji konfliktu – podkreślił wicekanclerz.

Stanowiska Habecka poparł deputowany Sojuszu 90/Zielonych i członek komisji polityki zagranicznej Bundestagu. Omid Nouripour oświadczył, że jego partia uważa Nord Stream-2 za złą decyzję, ale nie widzi już w sferze politycznej możliwości powstrzymania projektu.

– Główne decyzje polityczne, niestety, zostały już podjęte w ostatnich latach. Były błędne – powiedział polityk.

Zdaniem Deutsche Welle, wypowiedzi obu polityków były reakcją na informację o gotowości Nord Stream- 2 do uruchomienia, przekazaną przez prezesa Gazpromu. Według Aleksieja Millera, 29 grudnia koncern zakończył napełnianie gazem drugiej nitki gazociągu.

Wcześniej wicepremier Rosji Aleksander Nowak zakomunikował, że Rosja spodziewa się certyfikacji gazociągu w pierwszej połowie 2022 r. Tymczasem w połowie grudnia szef Federalnej Agencji ds. Sieci (BNetzA) Johann Homann poinformował, że decyzja nie zapadnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r.

Agencja zawiesiła proces certyfikacji nowego gazociągu w listopadzie, zaznaczając, że stanie się to możliwe dopiero po złożeniu przez operatora Nord Stream 2 AG dokumentów niezbędnych do utworzenia w Niemczech odrębnej spółki obsługującej nowy system transportowy.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i