Ukraina walczy z V Kolumną Rosji

Prezydent Wołodymyr Zełenskij zatwierdził sankcje Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wobec holdingu medialnego Nowosti. Należy do ukraińskiego deputowanego Tarasa Kozaka, współpracownika prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, informuje portal LB.ua.

Sankcje polegają na blokowaniu aktywów, ograniczaniu działalności handlowej, zapobieganiu wyprowadzaniu kapitału z Ukrainy i ograniczeniu lub zakończeniu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Jednocześnie Wołodymyr Zełenski zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa informacyjnego, która narzuca państwu obowiązek obrony przed służbami specjalnymi „państwa-agresora” (Federacji Rosyjskiej), dezinformującymi ukraińskie społeczeństwo.

Na mocy obu aktów prawnych, władze w Kijowe zablokowały działalność telewizji UkrLive i First Independent. LB.ua przypomina, że na mocy poprzedniego pakietu sankcji, w lutym 2021 r. przestały 3 stacje telewizyjne holdingu: 112 Ukraina, NewsOne i ZIK. Tym samym Wołodymyr Zełenski spełnił obietnicę, że nie da ludziom, takim jak Medwedczuk zmonopolizować ukraińskiej telewizji.

Utworzenie First Independent w ramach holdingu Nowosti było odpowiedzią na zamknięcie 3 stacji, jednak nadawanie zostało wstrzymane natychmiast po uruchomieniu. W październiku powstał UkrLive, który obecnie należy do polityka prokremlowskiej opozycji Nestora Szufrycza.

W listopadzie Narodowa Rada Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii przeprowadziła kontrolę tej stacji w związku z nieprawdziwymi oświadczeniami Wiktora Medwedczuka na temat wolności mediów i utraty suwerenności Ukrainy, kontrolowanej przez Zachód.

Zdaniem LB.ua, władze dalej będą wywierały presje na media, które ich zdaniem działają wbrew interesom Ukrainy. Świadczy o tym nowa strategia bezpieczeństwa informacyjnego, według której rosyjska dezinformacja jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także innych państw demokratycznych. Sankcje są efektywnym mechanizmem reagowania na takie działania.

Ponadto wśród narodowych wyzwań strategia wymienia: – Próby manipulowania świadomością obywateli Ukrainy w sprawie integracji europejskiej i euroatlantyckiej, dominację informacyjną Federacji Rosyjskiej w Donbasie oraz niedostateczny poziom kultury informacyjnej i umiejętności medialnych w społeczeństwie ukraińskim.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i