Rosja chwali się nowym Tokomakiem

– Najnowszy reaktor syntezy jądrowej Tokamak jest naukowym projektem o unikalnych właściwościach – portal Gazieta.ru komentuje uruchomienie instalacji termojądrowej.

Chodzi o urządzenie Kurczatow T15-MD. Instalacja pozwoli naukowcom badać technologie kontrolowanej syntezy termojądrowej i uzyskać praktycznie niewyczerpalne oraz przyjazne dla środowiska źródło energii.

Według portalu, nazwa „Tokamak” pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy sowieccy naukowcy wynaleźli urządzenie, którego pole magnetyczne utrzymuje rozgrzaną do ogromnych temperatur plazmę.

Współczesna instalacja T-15 MD została zaprojektowana w Rosji. Budowa zajęła 10 lat i jest modyfikacją reaktora T-15, który działa w Instytucie Kurczatowa od końca lat 80. XX wieku. Różni się od swojego poprzednika kształtem. Odwzorowuje literę D, co umożliwia utrzymywanie wyższej temperatury plazmy. Ponadto T-15MD mieści się w pokoju zwykłego mieszkania. Zmniejszenie rozmiaru urządzenia jest również bardzo ważne dla uzyskania wysokich parametrów.

Tokamak jest częścią międzynarodowego projektu termojądrowego ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Gazieta.ru informuje, że urządzenie służy wywołaniu reakcji termojądrowych. Jest to możliwe dzięki temperaturze, która sięga 100 milionów stopni Celsjusza, czyli ośmiokrotnie przewyższa warunki panujące na Słońcu.

Opanowanie technologii kontrolowanej syntezy termojądrowej (CTF) umożliwi uzyskanie praktycznie niewyczerpanego i ekologicznie bezpiecznego źródła energii. Sam reaktor pracujący na bezpiecznych i niedrogich paliwach, deuterze i trycie, pomoże w zastąpieniu obecnych elektrowni jądrowych.

– Fuzja termojądrowa to bardzo złożona i bardzo kosztowna technologia. Badania w tej dziedzinie prowadzą ludzkość do stworzenia nowych materiałów. Dla naukowców Instytutu Kurczatowa niezwykle ważne jest badanie plazmy. W przyszłości pozwoli na budowę projektów termojądrowych w dużej skali, rozwiązując problem rosnącego z roku na rok zapotrzebowania na energię elektryczną – komentuje portal, według którego Tokamak T 15-MD osiągnie pełne możliwości operacyjne w 2024 r.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i