Dobra kondycja amerykańskiego rynku nieruchomości

Wtorkowy indeks cen nieruchomości S&P CoreLogic Case-Shiller w 20 miastach USA wzrósł o 18,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane pozytywnie zaskoczyły analityków rynku – informuje Associated Press.

Wszystkie 20 miast odnotowało dwucyfrowe roczne wzrosty obrotów na rynkach nieruchomości. Najgorętszymi rynkami były Phoenix (wzrost o 32,3 proc.), Tampa (28,1 proc.) i Miami (25,7 proc.) Tylko Minneapolis i Chicago odnotowały najmniejszy wzrost, po 11,5 proc.

Według AP, amerykański rynek mieszkaniowy okazał się silniejszy od przewidywań, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Na jego spowolnienie wpłynęły: ograniczona podaż mieszkań i stłumiony popyt konsumentów, zablokowanych w 2020 r. przez pandemię.

Natomiast w 2021 r. wielu Amerykanów zmęczonych zamknięciem w domu podczas lockdownu, intensywnie szukało możliwości zamiany mieszkań na domy lub zwiększenia metrażu tych ostatnich.

– Wzrost cen domów w nadchodzącym roku będzie jeszcze spowolniony, jednak nadal będzie rósł – powiedziała AP główna ekonomistka branżowego portalu Realtor.com. Według Danielle Hale, ponieważ koszty mieszkaniowe pochłaniają większą część pensji nabywców, kupujący będą kreatywni. Wiele osób skorzysta z możliwości zdalnej pracy, aby przenieść się na przedmieścia, gdzie pomimo wzrostu kosztów, wielu nadal może znaleźć niższą cenę za metr kwadratowy niż w centrach miast.

– Nie jest jasne, czy pozytywna zmiana jest trwała, czy chwilowa – ocenia natomiast dyrektor zarządzający S&P Dow Jones Indexes Craig Lazzara. Jak dodaje, wcześniejsze sugestie o tym, że amerykański rynek mieszkaniowy jest napędzany zmianami preferencji lokalizacyjnych w reakcji na pandemię COVID, pokrywają się tylko częściowo.

Według Lazzara, potrzebnych będzie więcej danych, aby zrozumieć czy wzrost popytu oznacza przyspieszenie zakupów, które nastąpiłyby w ciągu najbliższych kilku lat, czy też odzwierciedla trwalszą zmianę.

AP informuje także, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło — do 3,05 proc. w przypadku 30-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu i 2,66 proc. w przypadku 15-letniego kredytu mieszkaniowego.

Natomiast Krajowe Stowarzyszenie Pośredników Obrotu Nieruchomościami (National Association of Realtors) poinformowało, że sprzedaż domów wzrastała w listopadzie trzeci miesiąc z rzędu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i