Paliwo rakietowe z gazów cieplarnianych

Dyrektor generalny Space X Elon Musk twierdzi, że jego firma pracuje nad technologią przekształcania dwutlenku węgla w paliwo rakietowe, informuje Associated Press.

– SpaceX rozpoczyna program usuwania Co2 z atmosfery i jego transformacji w paliwo rakietowe –  napisał na Twitterze Musk, dodając: – Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, dołączcie do mojej inicjatywy.

Według miliardera, nowa technologia będzie miała kluczowe znaczenie dla kolonizacji Marsa. Umożliwi wykorzystanie atmosfery planety, jako potencjalnego źródła zasilania w długiej podróży powrotnej do domu. Musk powołuje się na badania fizyków Stanowego Uniwersytetu Arizony, zgodnie z którymi marsjańska atmosfera składa się w 95 proc. z dwutlenku węgla.

AP informuje, że naukowcy są już w trakcie przekształcania ziemskiego Co2 w użyteczne paliwo. Według magazynu „Popular Mechanics”, w tej chwili węglowodory, które wchodzą w skład mieszanki paliwowej R-1 pojazdu Falcon 9 SpaceX, jak i paliw rakietowych opartych na metanie są wytwarzane z surowców kopalnych. Tymczasem można użyć do ich produkcji dwutlenku węgla pozyskiwanego z atmosfery.

– Obecna metoda polega na wychwytywaniu Co2, jako produktu ubocznego zakładów produkujących alkohol przemysłowy. Można jednak użyć dwutlenku węgla pobranego z dowolnego miejsca, w tym bezpośrednio z powietrza – komentuje Elon Musk.

Jak ocenia, użycie paliwa na bazie Co2 do startu jednej rakiety, zapobiegłoby uwolnieniu 715 ton gazów cieplarnianych  do atmosfery.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i