Najdroższy prywatny samolot w Rosji własnością Abramowicza

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz kupił samolot Boeing 787-8 Dreamliner za kwotę szacowaną na 350 milionów dolarów. Rzecznik konsorcjum Millhouse, które zarządza aktywami Abramowicza, odmówił komentarza, informuje „Forbes”.

Magazyn twierdzi, że 18 grudnia Boeing 787-8 Dreamliner przyleciał z Bazylei na moskiewskie lotnisko Wnukowo, które według danych FlightRadar, obsługuje maszyny rosyjskich oligarchów. Następnego dnia Boeing Abramowicza wystartował z Moskwy do St. Martin.

Jak wyjaśnia „Forbes”, na świecie lata jedynie 250 Dreamlinerów, zatem maszyna jest nie tylko najdroższym, ale także pierwszym, prywatnym samolotem tego typu w Rosji. Dreamliner, który nabył Abramowicz, został zbudowany w 2015 r. dla szwajcarskich linii lotniczych Privateair. Spółka nigdy nie rozpoczęła działalności, a w grudniu 2018 r. złożyła wniosek o upadłość. Abramowicz dokonał zakupu prawdopodobnie w 2019 r. i od tego czasu samolot był przebudowywany zgodnie z wymaganiami miliardera.

Według „Forbesa”, wartość katalogowa modelu to 248,3 miliona dolarów jednak koszt instalacji dodatkowego sprzętu i przebudowy pokładowej, to co najmniej kolejne 100 milionów dolarów. W obecnej chwili odrzutowiec może przewieźć do 50 pasażerów na odległość 18,5 tys. km. Operatorem samolotów jest Global Jet Concept.

Magazyn informuje ponadto, że w listopadzie Abramowicz wystawił na sprzedaż dotychczas używanego Boeinga 767-300ER w cenie 100 mln dol. Oligarcha kupił maszynę w 2007 r. za ok. 315 milionów dolarów. Z racji ciemnych szyb otrzymała przydomek „Bandyta”.

Zgodnie z danymi „Forbesa”, majątek Abramowicza wynosi obecnie 14,5 miliarda dolarów, dzięki czemu biznesmen zajmuje 12. miejsce na liście 200 najbogatszych Rosjan. W rankingu najbogatszych ludzi na Ziemi – Real Time Billionaires – Abramowicz zajmuje 145. pozycję.

Magazyn przypomina, że oligarcha posiada udziały w firmie metalurgicznej Evraz, sieci supermarketów Azbuka Wkusa, i w klubie piłkarskim Chelsea, którego wartość jest szacowna na 3,2 mld dolarów.

19 grudnia rosyjskie media poinformowały, że Abramowicz został obywatelem Portugalii. W 2018 r. otrzymał paszport izraelski.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i