Białoruś chce rozmawiać z Polską o granicy

Ministerstwo obrony Białorusi zaproponowało polskiemu odpowiednikowi przeprowadzenie negocjacji granicznych, informuje rosyjski serwis internetowy Lenta.ru. na podstawie oficjalnego komunikatu władz w Mińsku opublikowanego na platformie Telegram.

Jak przekazuje Lenta.ru, białoruskie ministerstwo obrony zaproponowało ministerstwu obrony narodowej RP przeprowadzenie negocjacji w celu omówienia „krytycznych kwestii granicznych”.

Mińsk poinformował, że w celu omówienia propozycji odbyło się spotkanie zastępcy szefa departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej ministerstwa płk. Walerego Rewienko z attaché wojskowym Ambasady RP na Białorusi.

Komunikat zwraca uwagę, że w trakcie rozmowy polski dyplomata został poinformowany o „niedopuszczalności stawiania przez Warszawę ultimatów”. Wojskowemu przekazano także sygnał gotowości do zorganizowania negocjacji granicznych, podczas których omówione zostaną „kwestie, które każda ze stron uważa za krytyczne”.

Ponadto Rewienko zaproponował „natychmiastowe przeprowadzenie jednoczesnych czynności weryfikacyjnych, zarówno na terytorium RP, jak i Republiki Białorusi w ramach regionalnych środków zaufania i bezpieczeństwa, niezależnie od ograniczeń epidemiologicznych i innych”.

Białoruskie ministerstwo obrony podkreśliło, że takie działania “nie tylko pozwolą rozładować napięcie, ale także dadzą początek konstruktywnemu dialogowi i ponownemu nawiązaniu relacji”.

Serwis Lenta.ru przypomina, że polski attaché wojskowy był wzywany do ministerstwa obrony Białorusi już w listopadzie. Następnie resort poinformował, że przyczyną spotkania były „bezpodstawne oskarżenia strony polskiej o udział białoruskiej armii w kryzysie migracyjnym”. Mińsk oskarżył Warszawę o blokowanie dwustronnych kontaktów w celu rozwiązania sytuacji wywołanej obecnością imigrantów.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i