W 2020 r. Hiszpania nie otworzy się dla zagranicznych turystów

Hiszpańskie media alarmują: 2020 r. stracony dla najbardziej dochodowego sektora gospodarki. Władze nie otworzą kurortów ani plaż dla zagranicznych gości. W 2020 r. Hiszpania nie otworzy się dla zagranicznych turystów.

Hiszpańskie media poinformowały, że władze nie otworzą granic przed zagranicznymi turystami. Wg mediów wniosek jest oczywisty. Sezon letni 2020 r. jest stracony dla najbardziej dochodowej branży gospodarki. A to pociągnie za sobą ogromne straty dla Hiszpanów i budżetu państwa.

Przedłużenie blokady granicznej

O przedłużeniu blokady granicznej poinformowały źródła prasowe „z kręgów rządowych i biznesowych”. Oficjalnie plany władz potwierdziła organizacja pracodawców sfery turystyki. Według prognoz Exceltur zagraniczni turyści powrócą na hiszpańskie plaże najwcześniej w sezonie 2021 r.

Informacje wywołały zrozumiałe poruszenie w Niemczech. Wraz z Rosjanami i Brytyjczykami, niemieccy turyści należą do najliczniejszych wielbicieli urlopowania w słonecznej Hiszpanii.

Przecieki medialne potwierdziły wcześniejsze komunikaty hiszpańskich polityków. Kilka dni temu minister pracy oświadczyła, że stopniowy plan uwolnienia gospodarki z epidemicznych ograniczeń nie przewiduje w tym roku uruchomienia przemysłu turystycznego, ani branży hotelarskiej. YolandaDiaz zapewniła, że pracownicy sektorów dotkniętych kryzysem otrzymają od państwa finansowe rekompensaty.

Plan ratunkowy

Jednocześnie Madryt przygotowuje dla branży turystycznej plan ratunkowy. W ubiegłym roku Hiszpanię odwiedziło 84 mln gości z całego świata. Tegoroczne straty finansowe będą więc pokaźne. Jak wskazują szacunki, gospodarka zubożeje o 90 mld euro.

Sektor liczy zatem na częściowe pokrycie strat, jeśli rząd otworzy kurorty, transport i handel przed obywatelami Hiszpanii. Eksperci uważają taki scenariusz za prawdopodobny, jeśli będą respektowane surowe normy bezpieczeństwa sanitarnego.

Pociągi i samoloty zabiorą dwie trzecie pasażerów, podobnie jak hotele wynajmą identyczną ilość pokoi. Największy problem stanowi zachowanie przez turystów przepisowych odległości na plażach i ulicach nadmorskich miast.

Hiszpania nie otworzy się dla zagranicznych turystów

Promykiem nadziei są Wyspy Kanaryjskie. Geograficzna izolacja od reszty kraju sprawia, że poziom zachorowań jest tam niższy niż na kontynencie. Lokalne władze wystąpiły więc do Madrytu o warunkowe zezwolenie na uruchomienie infrastruktury wypoczynkowej.

Jednak według mediów wydanie takiej zgody jest wątpliwe. W tej chwili na terenie całej Hiszpanii obowiązuje zakaz przemieszczania, który potrwa do 9 maja. Za nielegalny wjazd do stref turystycznych grozi kara w wysokości 1,5 tys. euro.

Inną kwestią jest zasobność hiszpańskich portfeli, nadwyrężona zamrożeniem gospodarki. Jak przewiduje gazeta, ABC wielu mieszkańców nie będzie stać w tym roku na wyjazd wakacyjny, nawet gdy taki będzie możliwy ze względów epidemicznych.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i