Biały Dom przygotował nowy pakiet osłonowy dla najmniejszych przedsiębiorstw

Biały Dom uzgodnił z opozycją kolejną fazę wsparcia finansowego małych firm. Jak poinformował prezydent Trump, koszt programu pomocowego zamknie się kwotą 400 mld dol.


Donald Trump poinformował, że resorty administracji federalnej uzgodniły praktycznie nowy pakiet pomocy dla małych firm dotkniętych ekonomicznymi skutkami epidemii. Prezydent podkreślił, że kolejny plan uzyskał już akceptację zarówno demokratycznej opozycji, jak i większości republikańskiej. W tej chwili jedynym problemem są procedury, podkreślił prezydent USA.

Po marcowym uchwaleniu bezprecedensowego pakietu osłonowego dla gospodarki w wysokości 2 bln dol. Kongres udał się na przerwę. Dlatego, aby przyspieszyć wypłatę środków dla najmniejszych, parlamentarzyści dopuszczają czasową zmianę regulaminu obrad. Będzie polegała na ograniczonym wprowadzeniu zdalnego głosowania.

Jeśli chodzi o sam pakiet, Biały Dom rzuci na pomoc małej przedsiębiorczości 400 mld dol. Jak poinformował sekretarz skarbu, 300 mld przeznaczono na bezpośrednie wypłaty. Będą miały formę pożyczek, ale jeśli pracodawca nie zwolni przez dwa miesiące żadnego pracownika, nie będzie musiał zwracać środków. Średnia kwota wypłaty została oszacowana na 10 mln dol.

Jak dodał Steven Mnuchin kolejne 50 mld dol. to kwota na szybkie linie pożyczkowe dla ratowania biznesu, który znalazł się w sytuacji podbramkowej.
75 mld dol. zostanie przekazanych administracjom szpitali i innych placówek medycznych na ich działalność. Zyska na tym głównie lokalny biznes, a więc małe firmy usługowe.

Wreszcie 25 mld dol. pochłonie rozwój systemu testowania ludności na obecność koronawirusa, co wymaga uruchomienia wielu lokalnych laboratoriów. Ten krok z udziałem małej przedsiębiorczości jest kluczowy dla wyjścia USA z czasowej kwarantanny.

Jak komentują amerykańskie media, konieczność dodatkowego wsparcia dla małej przedsiębiorczości pojawiła się po zakończeniu pierwszego projektu osłonowego dla tego sektora gospodarki. 350 mld dol. rzuconych w pierwszej fazie zostało wykorzystane po dwóch tygodniach.

Tak wielkie zainteresowanie wyrażone milionami wniosków przedsiębiorców spowodowało nowe szacunki potrzeb i błyskawiczną reakcję finansową departamentu skarbu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i