Osoby z niepełnosprawnością krytycznie o nowym programie TTV: “Cudowni rycerze na białych rumakach”

Już za kilka dni widzowie będą mogli obejrzeć nowy program “To tylko kilka dni”, w którym gwiazdy będą opiekować się osobami z niepełnosprawnością. Ten pomysł nie spodobał się jednak wielu aktywistom i osobom z niepełnosprawnością.

16 maja stacja TTV wyemituje pierwszy odcinek programu “To tylko kilka dni”. Chociaż premiera jeszcze się nie odbyła, to show budzi już wiele kontrowersji. W sprawie nowego formatu TTV wypowiedziała się Ola Petrus, komiczka, która cierpi na achondroplazję.

Smutne filmy dokumentalne nie robią roboty z oglądalnością, to dorzucacie celebrytów dla zasięgów? I robicie z tego REALITY SHOW? (…) No normalnie były “Domy. Ekstremalne metamorfozy”, gdzie wysyłano rodziny na wakacje i remontowano im chałupy, to teraz będą “Niepełnosprawni. Ekstremalne metamorfozy.” Cudownie! (…) No jacy to cudowni rycerze na białych rumakach, co wjadą tam i pomachają czarodziejską różdżką! I wszystko będzie dobrze! A na dodatek sami przejdą przemianę wewnętrzną! Bo przecież nie ma lepszego coachingu niż przekonanie się, że “inni mają gorzej, więc jak docenię, co mam!” (…) Kto sobie lepiej poradzi z kąpielą? Basia czy Misiek? Czy Sławomir przeżyje widok protezy? A może ktoś polegnie jednak przy odleżynach? CZUJECIE TO NAPIĘCIE? Ale nie martwcie się, gwiazdki dadzą radę, w końcu to “TYLKO KILKA DNI” – napisała oburzona na Facebooku.

Człowiek wstaje rano i obiecuje sobie… “Nie będę się ciągle przypierdalała o idiotyczną i krzywdzącą reprezentację…

Opublikowany przez Ola Petrus Piątek, 7 maja 2021

Sceptycznie nastawiony do nowego programu TTV jest również Wojtek Sawicki, influencer z niepełnosprawnością. Na Instagramie poinformował, że dostał propozycję udziału w programie, ale odmówił.

Po pierwsze, wydaje mi się, że za szczytnym przesłaniem tego programu kryje się w gruncie rzeczy chęć wypromowania celebrytów, pokazania ich empatycznej strony. Widzę w tym pewien fałsz, zakłamywanie rzeczywistości. Opieka nad OzN żmudna, wieloletnia praca, natomiast tydzień spędzony z nami w świetle kamer to rozrywka, kaprys. Brak państwowego programu całodobowej opieki nad OzN to wielki problem polskiego państwa, który w “To tylko kilka dni” zostanie prawdopodobnie pominięty, a w najlepszym razie potraktowany po macoszemu, obrócony w błyskotliwy żart. Ponadto umieszczenie na pierwszym planie rodzimych celebrytów pozbawia nas podmiotowości. To oni są tutaj najważniejsi, my znowu stajemy się tylko dodatkiem, szczęśliwcami, którymi wspaniałomyślnie zgodziły “zająć się” gwiazdy szołbiznesu. Jest to całkowicie sprzeczne z moją misją, gdyż walczę z przedmiotowym traktowaniem OzN, ze stereotypem zakładającym naszą bierność. Tak to widzę, co prawda program jeszcze nie wystartował. Jednak według mnie nie wniesie on niczego dobrego do dyskursu o niepełnosprawności. Oczywiście mogę się mylić, dlatego obejrzę jeden odcinek, żeby zweryfikować moje zdanie – napisał.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i