Julka Wieniawa rozdaje prezenty dzieciom na Zanzibarze i zachęca do tego innych. Znana podróżniczka komentuje: „To nie jest pomoc”

Od kilku dni Julia Wieniawa spędza czas na gorącym Zanzibarze. Ostatnio udostępniła na Instagramie relację ze spotkania z afrykańskimi dziećmi, którym przywiozła prezenty. Kaja z kanału Globstory krytykuje jednak taką formę pomocy.

Julia Wieniawa postanowiła uciec przed zimnem i koronawirusem na egzotyczny Zanzibar. Oprócz picia drinków z kokosa i opalaniu się na słońcu postanowiła odwiedzić biedne, afrykańskie dzieci, obdarowując je ubraniami i innymi prezentami. Wszystko zrelacjonowała na Instagramie, gdzie napisała:

A tak wygląda prawdziwy Zanzibar. Niewyidealizowany przez hotele i resorty. Te uśmiechnięte dzieciaki dorastają w skrajnym ubóstwie. Im brakuje podstawowych rzeczy do życia, nad którymi my nawet się nie zastanawiamy. Dlatego, jadąc tu na wakacje, warto przeznaczyć część walizki na prezenty w postaci ubranek, butów czy nawet zwykłych kredek i zeszytów. Ich ucieszy wszystko. Serio. Dawno nie widziałam ludzi przepełnionych taką wdzięcznością i miłością. Pomagajmy.

Oprócz tego udostępniła link do zbiórki pieniędzy na szkołę z internatem w Kenii.

Taka forma pomocy jednak nie spodobała się wszystkich. Oprócz komentarzy, wychwalających celebrytkę, znalazły się też te nieprzychylne. Część internautów oskarżyła Wieniawę o promowanie siebie z wykorzystaniem nieświadomych dzieci. Do sprawy odniosła się również Kaja z kanału Globstory, wskazując szkodliwe konsekwencje takiego pomagania. Kaja jednak nie zarzuciła Julii nieszczerych intencji.

Pomaganie jest jednym z najpiękniejszych odruchów człowieka, ale wtedy kiedy się wie, jak i co jest pomocą. Często nie da się tego wiedzieć, odwiedzając po raz pierwszy nowy kraj… Julia Wieniawa wrzuciła relację z rozdawania dzieciakom na Zanzibarze zeszytów, ołówków i ubrań. Zapewne intencje były czyste, spowodowane odruchem serca, a obojętność jest potworna i boli, jeśli ma się w sobie empatię, ale niestety rozdawanie przedmiotów “jakimś dzieciom” w “jakimś miejscu” na wakacjach to nie jest pomoc – jest wręcz przeciwnie. (…)

Na Instagramie Globstory można przeczytać czemu taka pomoc nie jest dobrym rozwiązaniem i jak mądrze pomagać krajom afrykańskim.

Zdjęcie: Instagram

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i