USA pokazują jak należy pomagać rolnikom

Prezydent USA ogłosił program pomocy dla rolnictwa. Farmerzy i właściciele farm z bydłem otrzymają wielomiliardowe dotacje. Rząd zamierza także skupować ich produkcję.

Biały Dom ogłosił program osłonowy dla branży rolno-spożywczej amerykańskiej gospodarki. Wysokość nakładów finansowych na specjalnym briefingu zakomunikował Donald Trump. Dla zrekompensowania strat Waszyngton rzuci na rynek rolny 19 mld dol. Ponadto skupi towary rolno-spożywcze za kolejne 3 mld.

Wg prezydenta program przewiduje bezpośrednie wypłaty dla farmerów i właścicieli rancz oraz masowe zakupy państwowe takich produktów jak mleko, nabiał, mięso oraz mąka. Powstała w ten sposób federalna rezerwa żywnościowa zostanie przeznaczona na pomoc najuboższym i dotkniętym kryzysem pandemicznym.

Z kolei sekretarz rolnictwa USA oświadczył, że jego resort otrzyma w lipcu dodatkowe 14 mld dol. Jak poinformował Sonny Perdue, pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie innych działów produkcji rolniczej, w tym eksportu żywności.

W przekonaniu Białego Domu ogromna pomoc ma zapobiec niszczeniu produkcji przez farmerów. Z powodu izolacji i kwarantanny czasowemu przerwaniu uległy międzystanowe łańcuchy kooperacji, a więc dostawy do konsumentów. Wobec braku możliwości sprzedaży, szczególnie łatwo psujących się produktów, amerykańscy rolnicy byli zmuszeni do ich niszczenia. Utylizacja generowała dodatkowe koszty.

Kolejną z przyczyn, która spowodowała ciężkie położenie farmerów, był spadek popytu. Z powodu epidemii Amerykanie czasowo zmniejszyli zakupy żywności, zaopatrując się wyłącznie w podstawowe produkty. Obniżony poziom konsumpcji odbił się natychmiast na obrotach rynku rolno-spożywczego.

Ponadto koronawirus zaatakował kilka fabryk żywności. Problem dotknął największych na terenie USA zakładów mięsnych. Z powodu zarażenia pracowników i konieczności dezynfekcji przetwórnie musiały czasowo zawiesić produkcję.

Jak podkreślił Donald Trump, pomoc dla rolników jest kolejnym z uruchamianych pakietów osłonowych. Przypomnijmy, że pod koniec marca Kongres uchwalił ustawę o środkach finansowych dla amerykańskiej gospodarki. Władze federalne przeznaczyły 2 bln dol. na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł