Niemiecka Akademia Nauk wzywa do otworzenia szkół

Niemieccy luminarze nauki opublikowali rekomendacje niezbędne do odmrożenia gospodarki. Jednym z głównych zaleceń jest jak najszybsze uruchomienie szkół.

Akademia Leopoldina (odpowiednik PAN) ogłosiła rekomendacje niezbędne do ponownego uruchomienia niemieckiej gospodarki. Jak informuje Deutsche Welle, pierwszym krokiem powinno być otworzenie szkół, czemu musi towarzyszyć obowiązek noszenia masek ochronnych w transporcie publicznym.

Zdaniem akademików zamknięcie placówek edukacyjnych doprowadziło do drastycznego pogorszenia poziomu nauczania. Przyniesie to negatywne skutki dla gospodarki, zwiększy społeczne nierówności i utrudni życiowy start dzieci oraz młodzieży. Dlatego Leopoldina rekomenduje otworzenie wszystkich szkół podstawowych. Uczniowie szkół średnich oraz studenci lepiej radzą sobie z trybem zdalnym.

Kolejne działania osłabiające rygory izolacji powinny objąć sferę handlu. Należy uruchomić sklepy, kawiarnie i restauracje. I wreszcie, umożliwić biznesowi fizyczne przemieszczanie, a więc podróże służbowe.

Dla bezpieczeństwa krokom odmrażającym życie powinny towarzyszyć rygorystyczne zasady. Chodzi o obowiązek zachowania dystansu pomiędzy ludźmi i noszenia masek na ulicach, a szczególnie w zbiorowym transporcie. Ponadto Leopoldina zaapelowała o utrzymanie dostatecznej łóżek szpitalnych dla chorych na nową infekcję wirusową.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że rząd wykorzysta te rekomendacje w planowaniu powrotu Niemiec do stanu sprzed epidemii.

Niemcy nie są jedynym państwem planującym, jak najszybsze przywrócenie edukacji stacjonarnej. Dania już uruchomiła placówki szkolne i wychowawcze. Od dziś w królestwie działają przedszkola i szkoły podstawowe. Otwarcie szkół wyższego szczebla zostało zaplanowane na najbliższy poniedziałek. 

Jak informują agencje, był to pierwsza normalizacyjna decyzja Kopenhagi. Krzywa zachorowań w Danii maleje. Jeśli okaże się trwałą tendencją, wzorem Niemiec osłabienie ograniczeń zostanie rozciągnięte na sferę usług oraz handlu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i