Zbrojeniowy rynek kwitnie

Mimo pandemii, a może właśnie z tego powodu jedynym niezamrożonym segmentem globalnej gospodarki są zbrojenia. Groźba niespokojnych czasów skłania świat do zakupów uzbrojenia.

Jak poinformował „Jane’s Defence Weekly”, Mauretańska Gwardia Narodowa zakupiła 270 wielbłądów dla oddziałów kawalerii. Zwierzęta trafią do jednostki Nomad Group rekrutowanej z ludności koczowniczej. Do jej zadań należy patrolowanie pustyni, którą Mauretania dzieli z sąsiednim Mali. Gwardia Narodowa otrzyma także siodła i niezbędne oporządzenie pozwalające na unowocześnienie sprzętu Nomad Group. Jednostka przechodzi obecnie intensywną rozbudowę.

Obok dwóch szwadronów poruszających się na wielbłądach pojawi się kompania zmotoryzowana, wyposażona w Toyoty Land Cuiser. Terenowe samochody tej marki sprawdziły się doskonale jako platformy uzbrojenia podczas wojen rozpętanych przez ISIS. Docelowo mauretańska jednostka będzie liczyła 550 żołnierzy, 370 wielbłądów i 100 samochodów patrolowych.

Zbrojeniową transakcję sfinansowała Unia Europejska. Zakupem i dostawą zajął się francuski Instytut Zarządzania Bezpieczeństwem Międzynarodowym. THEMIIS wygrał unijny przetarg w ramach programu PADSM, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności antyterrorystycznych Mauretanii.

Jak wiadomo, w sąsiednim Mali trwa wojna domowa, w której uczestniczy lokalna mutacja ISIS. Islamscy fundamentaliści już niejednokrotnie usiłowali przejąć władzę, czemu zapobiegła interwencja francuskiej armii. Paryż utrzymuje w Mali stałe garnizony, w których służy łącznie 4,5 tysiąca żołnierzy Legii Cudzoziemskiej i jednostek spadochronowych. Także Polska wniosła swój wkład w bezpieczeństwo tego regionu Afryki. W latach 2013–2014 żołnierze naszego kontyngentu szkolili malijską armii w ramach wspólnej misji wojskowej Unii Europejskiej.

Z pozoru kuriozalna w XXI w. pomoc unijna ma więc głębsze podłoże. Wzmacnia bezpieczeństwo zewnętrznych granic Europy, zagrożonych przez terroryzm i nielegalną migrację. Walka z tymi wyzwaniami nabiera szczególnego znaczenia podczas nadzwyczajnego stanu epidemii, który angażuje znaczące siły policyjne i wojskowe państw UE.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i