Poważny problem Brukseli! Europa przegrywa gospodarczy wyścig z USA i Azją

Powolna, a przede wszystkim opóźniona akcja szczepień oznacza, że unijne ożywienie gospodarcze pozostaje w tyle za USA i Azją”, informuje Reuter w agencyjnym raporcie. Jedyną szansą dogonienia światowej gospodarki jest naprawa programu szczepień.

„MFW w zeszłym miesiącu pochwalił silne odbicie w Chinach i prognozuje, że gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz Japonii powrócą do poziomu sprzed pandemii pod koniec 2021 r. Tymczasem UE nadrobi zaległości dopiero rok później”, analizuje Reuter.

Winne są opóźnienia we wprowadzeniu szczepionki w Unii Europejskiej i lęk przed nowymi mutacjami koronawirusa, co uniemożliwia europejskim rządom złagodzenie ograniczeń pandemicznych.

Według obliczeń grupy ubezpieczeniowej „Euler Hermes”, średnie dzienne wskaźniki szczepień w głównych gospodarkach UE wynoszą zaledwie 0,12 proc. populacji. To czterokrotnie mniej, niż w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

„Kraje UE do tej pory podały pierwsze dawki około 3 proc. ludności, w porównaniu z 9 proc. w USA i 14 proc. w Wielkiej Brytanii”, informuje Reuter.

„Euler Hermes” szacuje, że straty z pięciotygodniowego opóźnienia wyniosą 90 mld euro”, podsumowuje agencja.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i