Europejska odpowiedź na azjatyckie super-pociągi. Hiszpańsko-niemiecki pociąg wodorowy ma powstać do 2025 roku

Hiszpańsko-niemieckie konsorcjum ma zbudować europejski super-pociąg. Projekt wspiera Unia Europejska, a pociąg ma być gotowy w ciągu czterech lat.

W styczniu 2021 roku ruszy projekt konsorcjum FCH2RAIL, którego celem jest zbudowanie pociągu zasilanego wodorowymi ogniwami wodorowymi. Projekt ma kosztować 14 mln euro, a Unia Europejska już przyznała grant w wysokości 10 mln euro na budowę prototypu.

FCH2RAIL zostało wybrane przez Wspólną Inicjatywę Wodoru i Ogniw Paliwowych (The Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking). Konsorcjum kierowane jest przez hiszpański CAF, w skład którego wchodzą również hiszpański operator krajowy Renfe, niemieckie centrum badań kosmicznych DLR, Toyota Motor Europe, odpowiadające za budowę infrastruktury firmy Adi i IP, hiszpańskie centrum wodorowe CNH2 i Faiveley Stemmann – przedsiębiorstwo zajmujące się dostawami części do taborów kolejowych.

– Konsorcjum jako cel postawiło sobie budowę zeroemisyjnego pojazdu, który ma oferować wydajność eksploatacyjną na poziomie istniejących dziś konstrukcji bazujących na napędzie dieslowskim. Technologia opracowana w ramach projektu ma być możliwa do zastosowania nie tylko przy konstrukcji zupełnie nowych pociągów, lecz także przy modernizacji już zbudowanych składów – wskazuje Komputer Świat.

Prototyp europejskiego super-pociągu będzie testowany w Hiszpanii, Portugalii oraz jeszcze jednym kraju, który nie został jeszcze wskazany. Prototyp ma powstać na bazie trójczłonowego pociągu Civia 463, który produkowany jest przez CAF.

Hybrydowa konstrukcja nowego pociągu wyposażona będzie w system wodorowych ogniw paliwowych oraz akumulatory litowo-tytanowe. Konstrukcja będzie mogła również korzystać z istniejącej trakcji elektrycznej.

Źródło: Komputer Świat

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i