Microsoft przyspiesza prace nad nowym Windowsem. 10X trafi na telefony?

Windows 10X ma zostać dokończony jeszcze w tym roku. Czy nowy elastyczny system operacyjny wejdzie szturmem nie tylko na komputery osobiste?

Od złożenia do trumny mobilnej wersji Windows 10 w ub. roku Microsoft kombinuje jak wyjść ze swoim oprogramowaniem poza segment komputerów osobistych. W tym celu rozpoczęto prace nad systemem operacyjnym Windows 10X, który miał być pierwszym elastycznym systemem operacyjnym Microsoft.

Windows 10X, który pierwotnie miał nazywać się Microsoft Lite, ma dopasowywać się do urządzenia, na którym jest uruchamiany. W efekcie Windows miałby szansę powrócić na tablety i telefony, oferując to, co użytkownicy cenią najbardziej z wersji komputerowej.

Nowy Windows miał zadebiutować w tym roku, ale z powodu pandemii prace wyhamowały. Jednak teraz Microsoft przyspieszył i jeszcze do końca roku nowy system operacyjny ma być w pełni funkcjonalny i zaprezentowany publicznie.

Najpewniej system zostanie ukończony w grudniu i wówczas też ruszy jego kampania reklamowa. Zac Bowden z WindowsCentral przekonuje, że wkrótce po grudniowym pokazie Windows 10X trafi do partnerów OEM.

Premiera nastąpić ma na wiosnę 2021 roku. Wówczas na rynek trafią pierwsze urządzenia, które wykorzystają potencjał nowego systemu operacyjnego.

Przypomnijmy, że jednym z pierwszych urządzeń mobilnych z Windowsem 10X miał być tablet Surface Neo.

Źródło: WindowsCentral / phonemantra.com

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i