Intel testuje karty graficzne dla graczy. Nvidia odpowiada przyspieszeniem prac nad RTX 3070 Ti


Intel wchodzi na rynek kart graficznych dla graczy. Dotychczasowy lider nie zamierza tego zignorować.

Dotychczas Intel był niepodzielnym królem rynku procesorów do komputerów osobistych. Jego doświadczenie z kartami graficznymi ograniczało się do tanich zintegrowanych układów, które trafiały do najtańszych laptopów.

To ma się jednak zmienić. Intel rozpoczął właśnie testy swoich pierwszych dedykowanych kart graficznych dla graczy.

Chodzi o modele Xe-HPG DG2 oraz Iris Xe MAX. O ile ten drugi model ma być niskonapięciowym układem do ultrabooków to XE-HPG DG2 ma być kartą, która zadowoli wymagających konsumentów.

W trakcie konferencji prasowej Intel potwierdził, że rozpoczął dostawy swojego pierwszego niezintegrowanego procesora graficznego DG1… i rozpoczął testy jego następcy.

Xe-HPG DG2 posiada zestaw funkcji taki jak topowe modele Nvidi czy AMD. To m.in. obsługa raytracingu.

Rdzeń pierwszych dedykowanych kart graficznych Intela jest produkowany poza fabrykami, w których powstają procesory. Prace są już na etapie wewnętrznych testów alfa, więc oficjalna zapowiedź układu może nastąpić już niebawem.

Działania Intela nie umknęły uwadze królowi kart graficznych dla graczy – czyli Nvidii. „Zieloni” w reakcji na prace Intela przyspieszają prace nad modelem RTX 3070 Ti, a więc najpotężniejszy, z układów serii 30.

Model ma posiadać nawet 7424 rdzeni CUDA, czyli o 1536 więcej niż zwykły RTX 3070 i 1280 mniej niż RTX 3080. Karta graficzna ma posiadać 320-bitową magistralę pamięci i 10 GB pamięci GDDR6X.

To o tyle ciekawe, że Nvidia niedawno anulowała plany wprowadzenia na rynek modelu RTX 3080 20 GB i RTX 3070 16 GB.

Źródło: WhatNext

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i