Chiny próbują zablokować przejęcie ARM przez Nvidię. Dla Huawei to walka o życie

Huawei i inne chińskie firmy IT próbują nie dopuścić do przejęcia producenta procesorów ARM przez Amerykanów. Nvidia za giganta ma zapłacić 40 mld dolarów.

ARM Holdings to brytyjska firma, która jest niemal monopolistą na rynku procesorów do urządzeń mobilnych. Firmę w 2016 roku kupił japoński SoftBank, a teraz od Japończyków zamierza kupić ją amerykański producent kart graficznych Nvidia.

Za akcje ARM Nvidia zapłaci 40 mld dolarów. To największe przejęcie w historii branży IT.

W branży wieść o przejęciu ARM przez Nvidię wywołała popłoch. Z jednej strony Apple wpadł w panikę, bo z Nvidią od lat ma napięte stosunki, a niedawno ogłosił, że kończy z procesorami Intela na rzecz właśnie rozwiązań ARM.

Z drugiej burza zapanowała wśród producentów telefonów, w których powszechne są procesory Snapdragon od Qualcomm. A przejmując ARM Nvidia zyska pełne prawa własności do architektury, w której powstają te procesory.

Teraz transakcję próbować zablokować będą chińskie firmy z Huawei na czele. Samo Huawei dopiero co straciło możliwość korzystania z usług Google Android, więc strata procesorów byłaby jeszcze większym ciosem.

Wszak nowy system operacyjny już jest – HarmonyOS, ale stworzenie od zera nowego procesora, czyli serca urządzenia, łatwe do przeskoczenia nie jest.

Obecnie Huawei ma kontaktować się z państwową administracją, aby zablokować transakcję (aby Nvidia przejęła ARM potrzebuje zgody najważniejszych regulatorów rynku – w tym chińskich). Huawei liczy, że jeśli blokada się nie uda, to przynajmniej uda się wywalczyć warunki, które zapewnią przedłużenie współpracy ARM z czołowym producentem telefonów.

Gdy Nvidia przejmie ARM firma trafi pod jurysdykcję USA, a te są na wojnie handlowej z Chinami. Finalizacja transakcji oznaczać może zatem, że chińskie firmy nie będą mogły pracować i używać procesorów bazujących na rdzeniach ARM.

Nvidia jest jedna pewna swego. Domknięcie transakcji ma potrwać ok. 18 miesięcy.

Źródło: Komputer Świat

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i