Facebook dla sąsiadów? Nowa funkcja może sporo namieszać

Facebook chce zachęcić ludzi z tej samej okolicy to poznania się. Czy taka opcja wypali?

Dawno temu w Polsce istniał portal społecznościowy Grono. Skupiał się na łączeniu w grupy osób z tej samej klasy, szkoły i innych bliższych znajomych.

Teraz w tym samym kierunku chce iść Facebook. Gigant zamierza zachęcać użytkowników do zaprzyjaźnienia się i poznania z ludźmi z ich najbliższej okolicy.

Taka „sąsiedzka siatka” ma zachęcać osoby mieszkające obok siebie do dzielenia się wiadomościami czy informacjami w swoim niewielkim gronie. Użytkownicy będą mogli tworzyć nawet wiadomości, które widzą tylko osoby w najbliższej okolicy.

Funkcja już jest w teście badań. W ich trakcie można tworzyć specjalne profile, które będą wykorzystywały nowe funkcje – w tym ww. posty dla niewielkiego grona sąsiedzkiego.

Jednak funkcja „Sąsiedzi”, który obecnie testowana jest w Kanadzie, ma też drugie dno. Facebook zamierza wykorzystać to rozwiązanie, aby móc lepiej docierać z reklamami do użytkowników.

Mówiąc wprost – w tak małej społeczności, wymieniającej się informacjami, łatwiej podsunąć produkty reklamodawców pod nos.

Pomysł zaczerpnięto z sieci społecznościowej Nextdoor, która pokazała wydajność takiego modelu. Dziś jest warta ok. 4-5 mld dolarów.

Źródło: The Verge

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i