Szwecja blokuje Huawei i ZTE. Jest stanowisko Chińczyków

Chińskie firmy zostały wykluczone z przetargu na budowę sieci 5G w Szwecji. Huawei wydało oświadczenie.

Rząd Szwecji zdecydował, że Huawei i ZTE nie będą mogły przystąpić do udziału w przetargu na budowę sieci 5G w tym kraju. To jednak nie koniec.

Szwecja ustaliła, że ubiegające się o przetarg firmy muszą wyeliminować sprzęt Huawei i ZTE z istniejących już sieci 3G oraz 4G/LTE. Decyzja władz w Sztokholmie nie powinna jednak dziwić.

Konkurentem Chińczyków był bowiem… szwedzki koncern. Tym samym Ericsson ma wszystkie kontrakty niemal w kieszeni.

Tym samym Szwecja trafiła do grona państw, które wykluczyły Chiny z przetargu na budowę sieci 5G. Największym beneficjentem tego obrotu spraw, oprócz samego Ericssona, jest fińska Nokia.

Ta ostatnia niedawno stała się partnerem NASA i wiele wskazuje, że czeka ją podbój nie tylko USA… ale i Księżyca. Na razie na Księżycu ma jednak powstać sieć 4G LTE.

Do sprawy odniosły się już Chiny, które wezwały Szwecję do zniesienia zakazu. Rząd w Sztokholmie broni się jednak ekspertyzą szwedzkich sił zbrojnych i bezpieczeństwa, które określiły chińskie firmy jako jedno z największych zagrożeń dla Szwecji.

Aukcja częstotliwości sieci 5G rusza w Szwecji w listopadzie. O ile samo ZTE sprawy nie skomentowało, to Huawei stwierdziło, że blokada opiera się wyłącznie na bezpodstawnych domniemaniach, a działanie szwedzkich władz jest niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

Co ciekawe, Ericsson uzyskał kontrakty na budowę sieci 5G u trzech największych chińskich operatorów. W ramach odwetu chiński regulator telekomunikacyjny zapowiedział, że planuje dokładniejszy nadzór zagranicznych firm telekomunikacyjnych w kraju.

Niewykluczone zatem, że monopol w Szwecji będzie firmę trochę kosztował…

W środę Huawei wydało oświadczenie do sprawy:

Huawei jest zaskoczony i zawiedziony kryteriami uczestnictwa operatorów telekomunikacyjnych w aukcjach na częstotliwości 3.5 GHz i 2.3 GHz, ogłoszonymi dzisiaj przez szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS).

Huawei jest prywatną firmą, należącą w 100% do swoich pracowników. Nie ma żadnego dowodu wskazującego na jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarzane przez Huawei. Wykluczenie Huawei z możliwości budowy sieci 5G w Szwecji na podstawie niejasnych przesłanek uznajemy za niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

Huawei istnieje od 30 lat i działa w ponad 170 krajach, w tym od 20 lat w Szwecji. W tym czasie nigdy nie doszło do żadnego poważnego incydentu naruszenia bezpieczeństwa z naszym udziałem. Nasza firma nigdy nie stanowiła i nigdy nie będzie stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa Szwecji. Wykluczenie Huawei nie sprawi, że szwedzkie sieci 5G staną się bezpieczniejsza, a istotnie ograniczy konkurencyjność i poziom innowacyjności.

Będziemy bacznie obserwować i analizować wpływ decyzji szwedzkiego Urzędu Poczty i Telekomunikacji na naszą działalność biznesową. W międzyczasie mamy nadzieję, że rząd szwedzki dokona oceny tej decyzji w duchu uczciwości i otwartego rynku. Będziemy szukać dalszych możliwości dialogu z odpowiednimi przedstawicielami władz i pozostaniemy do dyspozycji naszych klientów.

Źródło: WhatNext

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i