Elektryczne drogi do ładowania autobusów w trakcie jazdy [VIDEO]

Tel Awiwie testowane są elektryczne drogi. Pozwolą one na ładowanie elektrycznych autobusów w czasie jazdy.

W Izraelu uruchomiono pilotażowy program tzw. elektrycznych dróg. Pierwsza powstała na dwukilometrowym odcinku w Tel Awiwie.

Elektryczna droga to specjalna infrastruktura, która pozwala na ładowanie baterii autobusów – nawet w trakcie jazdy. To zaoszczędzi czas, który pojazdy potrzebowałyby na ładowanie w specjalnych stacjach.

Testy są prowadzone na drodze łączącą stację kolejową Uniwersytetu w Tel Awiwie i terminal Klatzkin w Ramat Aviv. Jednak zelektryzowany odcinek nie obejmuje całej drogi, a 600-metrowego odcinka.

Za rozwiązanie odpowiadają ElectReon i Dan Bus Company. Władze miasta zapowiedziały, że jeśli testy dadzą pomyślny wynik, to zelektryzowany zostanie kolejne odcinki dróg.

Pierwszy program pilotażowy ma potrwać dwa miesiące.

– Rozwiązanie zakłada użycie miedzianych cewek, które będą osadzone pod drogą. Będą one podłączone do sieci energetycznej. Natomiast w pojazdach znajdą się specjalne odbiorniki. Jeśli testy wyjdą pomyślnie, to autobus elektryczny Dan Bus Company będzie jeździł na trasie regularnie – wyjaśnia Dawid Długosz.

Celem elektryfikacji dróg i miejskich środków transportu jest poprawa jakości powietrza w mieście. Pierwszym polskim autobusem elektrycznym był Rafako E-Bus.

Źródło: Komputer Świat

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i