Nokia postawi sieć 4G na Księżycu. Sojusz Finów z NASA

NASA i Nokia zamierzają skolonizować Księżyc. Zbudują tam sieć 4G. Czy w czasach sieci 5G stary standard 4G znajdzie jeszcze gdzieś swoje miejsce? Owszem, na Księżycu.

Fińska Nokia we współpracy z NASA rusza z programem kosmicznym. Kolonizacja obejmie bowiem stworzenie księżycowej sieci 4G, zapewniającej stałej, nieprzerwanej łączności bezprzewodowej.

Wybór Noki przez NASA nie jest przypadkowy. Finowie są dzisiaj trzecim co do wielkości producentem podzespołów dla sieci bezprzewodowych.
Jednak Nokia nie jest jedynym nowym kontrahentem NASA. Łączna kwota kontraktów z nowej serii opiewa na 370 mln dolarów.

– Umowy mają przybliżać kosmiczną agencję do kolonizacji Księżyca i zamiany naturalnego satelity Ziemi w stację pośrednią podczas podróży na Marsa. Większość ze środków NASA zdobyły podmioty takie jak SpaceX, ale na liście płac amerykańskiej organizacji znalazła się również fińska Nokia – wyjaśnia Szymon Radzewicz z Spidersweb.pl.

Za pomocą infrastruktury 4G od Nokii na Księżycu porozumiewać się będą nie tylko indywidualni astronauci, ale również inteligentne moduły habitatów, łazików oraz lądowników księżycowych.

Co ciekawe, to nie pierwsze przedsięwzięcie Nokii związane z Księżycem. Kilka lat temu Finowie z T-Mobile oraz Vadafone podpisali umowę ws. budowy sieci 4G na Księżycu przy pomocy nadajników zainstalowanych w lądownikach kosmicznych.

Dlaczego jednak NASA wybrała 4G, a nie 5G? – Amerykańska agencja kosmiczna zapewne zdecydowała się na starszą technologię, ponieważ ta cechuje się większym zasięgiem jednostkowym. Nokia będzie w stanie pokryć większy teren naturalnego satelity, przy pomocy mniejszej liczby stacji bazowych czy lądowników – wskazuje Radzewicz.

Źródło: Spidersweb / fiercewireless.com

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i