5G w Polsce. Co i gdzie zyskamy kupując nowy telefon?

Standard 5G jest dostępny w kolejnych miastach Polski. Czy warto już teraz kupować nowy sprzęt?

Telefony z modemami 5G kosztuje od 1500 złotych, do nawet 7199 złotych. Natomiast sieć 5G jest na razie dostępna tylko w 7 miastach: Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Warszawie.

Docelowo 5G miała pozwalać nam na korzystanie z mobilnego Internetu ok. 10 razy szybszego niż obecna 4G LTE. Prędkość ma dochodzić do 20Gb/s.

Na razie w Polsce 5G pozwala na prędkość średnio 5 razy szybszą od starej sieci 4G.

Analitycy z Open Signal między 1 lipca a 28 września zbierali dane z 15 krajów, by sprawdzić, jak łączność 5G wypada w praktyce. I tak np. w Stanach Zjednoczonych średnia prędkość pobierania przez 4G wynosiła 28,9 MB/s, podczas gdy przez 5G prędkość ta wzrosła do 52 MB/s.

Niemniej np. testy 5G od Verizonu, który wykorzystuje fale milimetrowe, wskazały średnią prędkość na poziomie 494,7 MB/s. W Arabii Saudyjskiej, która ma najlepiej rozwiniętą sieć 5G prędkość pobierania wynosi średnio 377,2 MB/s, gdy w sieci 4G wynosiła 30,1 MB/s.

W Europie badania Open Signal wskazały, że w zależności od kraju skok jakości jest 3-7 krotny.

W Polsce wiele zależy od operatora i lokalizacji. Np. 5G Plusa najlepiej działa w Łodzi – pobieranie na poziomie 285 MB/s.

Z kolei 5G w T-Mobile najlepsze efekty przyniosła w Warszawie – nawet 300 MB/s.

Źródło: Open Signal / Spidersweb

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i