Huawei zbuduje sieć 5G w Hiszpani. Premier zapowiada rewolucję do końca roku

Premier Pedro Sánchez obiecał, że do końca roku 75 proc. powierzchni Hiszpanii będzie miało dostęp do sieci 5G. Pomóc w tym ma chińskie Huawei.

Hiszpański operator Telefónica we współpracy z chińskim Huawei mają dokończyć modernizację hiszpańskiej sieci 5G. Sam premier Pedro Sánchez nie kryje zadowolenia i oświadczył, że do końca roku aż 75 proc. kraju będzie miało dostęp do sieci 5G.

Hiszpańskie media poinformowały, że to jasny sygnał premiera, iż jest otwarty na współpracę z różnymi dostawcami technologii. Premier Sánchez złożył swoją obietnicę Hiszpanom podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii António Costą, która odbyła się w ramach hiszpańsko-portugalskiego szczytu poświęconego współpracy transgranicznej.

Również premier Costa ma mocne postanowienie ws. modernizacji portugalskich sieci i zamierza dokończyć proces wdrażania standardu 5G.

– Telefónica, jedna z głównych hiszpańskich firm technologicznych, zagwarantowała, że do końca tego roku 75 proc. terytorium Hiszpanii będzie miało dostęp do technologii 5G. Działamy także z wieloma zagranicznymi firmami, nie tylko z Huawei, ale także z Nokią i innymi europejskimi oraz amerykańskimi dostawcami. I nadal będziemy polegać na różnych technologiach. Chcemy zawierać sojusze z różnymi operatorami i dostawcami, nie tylko z naszego kontynentu, ale także z Chin – powiedział Pedro Sanchez, zachęcając premiera Portugalii do przyjęcia podobnej strategii.

Ponadto premier Hiszpanii stwierdził, że oba kraje muszą wspólnie uczynić cały Półwysep Iberyjski ważnym centrum przesyłu danych. Premierzy mają nadzieję, że wdrażanie najnowszych technologii w skali krajowej zatrzyma proces depopulacji obszarów słabo zurbanizowanych.

Źródło: Telix

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i