Komputery znowu z wzięciem. Na pierwszym miejscu Lenovo, dalej HP

Kryzys wywołany koronawirusem nie wpłynął negatywnie na rynek PC. Wręcz przeciwnie, komputery osobiste mają największy wzrost sprzedaży od 10 lat.

Trzeci kwartał 2020 roku zaskoczył największym od 10 lat wzrostem sprzedaży komputerów osobistych. Co więcej, o pozycję lidera trwa zażarta walka między chińskim Lenovo, a amerykańskim HP.

Firma badawcza Canalys opublikowała raport, z którego wynika, że w III kwartale na rynek trafiło 79,21 mln pecetów. To aż 12,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dla porównania w III kwartale 2020 roku dostarczono 65 mln notebooków. A taki wynik ostatnio notowano w IV kwartale 2011 roku.

Sprzedaż laptopów i mobilnych stacji roboczych wzrosła o 28,3 proc. w ujęciu rocznym. Natomiast sprzedaż desktopów i tradycyjnych stacji roboczych zanotowała 26-proc. spadek dostaw.

Najwięcej komputerów dostarczyła chińska Lenovo – 19,27 mln. To o 11,4 proc. więcej niż rok temu.

Tuż za nim było HP z wynikiem 18,66 mln komputerów. Trzecie miejsce zajęło Dell z wynikiem 11,99 mln, co jednak było spadkiem o 0,5 proc.

Czwarte miejsce zajął Apple z wynikiem 6,37 proc., a piąte Acer z 5,64 mln komputerów.

Z danych firmy Canalys wynika, że również II kwartał 2020 roku był przyzwoity. Wówczas oprócz sprzedażą komputerów rosła sprzedaż sprzętu komputerowego dla graczy.

Źródło: Canalys

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i