Allegro przebiło CD Projekt. Giełdowa wartość giganta wzrosła do ponad 66 mld złotych [VIDEO]

Giełdowy debiut okazał się dla Allegro gigantycznym sukcesem. Pierwsze notowanie dało przebicie aż 51 proc. w porównaniu z ceną z oferty publicznej.

W poniedziałek Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania akcjonariuszy.

Gigant e-handlu w dniu debiutu był warty ok. 44 mld złotych. Tuż po nim wartość wzrosła do 66,44 mld złotych.

Pierwsze notowanie dało uczestnikom oferty publicznej przebicie aż 51-procentowe. W pierwszej godzinie akcje notowań urosły jeszcze bardziej, dając przebicie aż 61-procentowe.

Obecnie to najdroższa spółka na GPW. Dotychczasowy lider, polski producent gier CD Projekt, ma kapitalizację 36,7 mld złotych.

Allegro jest zarazem najwyżej notowaną spółką na GPW w historii giełdy. Mało tego, kapitalizacja przez moment przebiła nawet 70 mld złotych (70,8 mld), gdy w pierwszej godzinie sesji kurs doszedł do 69,20 złotych.

Dla porównania obroty na akcjach spółki w pierwszej godzinie sesji przekroczyły 1,7 mld złotych, a w piątek na całej giełdzie wynosiły nieco ponad miliard złotych.

W ofercie publicznej ustalono cenę 43 złote za akcję. Tymczasem pierwsza cena w notowaniach wyniosła 65 złotych.

Największa państwowa spółka giełdowa, PGNiG, jest warta 29,4 mld złotych.

– Z naszych usług korzysta dziś 12,3 mln Polaków, a biznes na Allegro prowadzi łącznie 117 tysięcy małych i średnich firm. Każdego roku inwestujemy w rozwój naszej platformy i nie powiedzieliśmy tutaj ostatniego słowa – potencjał rynku, na którym działamy, jest bardzo duży. W ramach oferty publicznej planujemy wyemitować akcje nowej emisji – pozyskane środki zapewnią nam większą elastyczność finansową – powiedział prezes Allegro François Nuyts.

Źródło: Next.gazeta.pl / Bizblog

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i