Psy w goglach AR? Armia USA szykuje rewolucję [FOTO]

Amerykańskie psy bojowe dostaną nietypowe uzbrojenie. To gogle do rozszerzonej rzeczywistości.

Psy w pełnym rynsztunku to już nie wymysły rodem z Hollywood. Jak się okazuje armia Stanów Zjednoczonych zamierza wyposażyć swoje czworonogi w ciekawe gadżety.

Jak opisuje portal U.S. Army psy bojowe otrzymają specjalne gogle AR. Gogle do rozszerzonej rzeczywistości mają podnieść ich wydolność bojową.

Psy w armii amerykańskiej wykorzystywane są specjalnych zadań. Wśród nich jest poszukiwanie bomb czy innych niebezpiecznych materiałów.

Problem polega na tym, że takie niebezpieczne zadania zawsze muszą wykonywać z operatorem. Teraz psy będą wykonywać te zadania samodzielnie.

Nieco „bezduszne” rozwiązanie (wszak tylko jeden „żołnierz” będzie teraz narażony na śmierć) posłuży jako środek zdalnej kontroli nad psem.

Gogle opracowała firma Command Sight Inc. Jednak urządzenie nie ograniczy się zaledwie do głośnika, przez który będą dochodzić komendy.

Gogle mogą pokazywać psu wizualne wskazówki. Posiadają też specjalną kamerę, przez którą otoczenie obserwuje „operator” czworonoga.

Urzędzenie Command Sight Inc. jest na razie prototypem dla armii. Nie wiadomo kiedy wejdzie do masowego zastosowania.

Warto przypomnieć inne rozwiązanie, które stworzyło z kolei Boston Dynamics. To pies-robot, który co prawda nie wywęszy bomby, za to potrafi nosić ciężary i być wykorzystywany w ciężkich warunkach.

Źródło: army.mil

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i