Rośnie konkurent Intela. AMD ma już ponad 25 proc. udziału [SONDAŻ]

Intel to król procesorów w komputerach i urządzeniach mobilnych. Jednak najnowsze badanie pokazuje, że jego dawny konkurent odrabia straty.

AMD w ostatniej dekadzie nie miał najlepszej passy. Intel i jego procesory są obecne u niemal wszystkich producentów laptopów i komputerów dla graczy.

Jednak najnowsze badania pokazują, że AMD mozolnie odrabia straty. Potwierdzać to może chociażby najnowszy sondaż na największej platformie dla graczy – Steam.

Badanie pokazało, że już 25,75 proc. graczy korzysta z procesorów AMD. W ujęciu miesięcznym był to skok o niemal 1 proc. (0,84 proc.), a taki trend utrzymuje się przez ostatnie kilka miesięcy.

To właśnie odzyskanie szacunku graczy sprawia, że AMD zamierza tworzyć swoje procesory właśnie z myślą o nich. Tak będzie np. z najnowszym Ryzen 5000, który swoją premierę ma 8 października.

Procesory Ryzen 5000 będą bazowały na nowej mikroarchitekturze AMD o nazwie Zen 3. Opiera się ona o dwóch matrycach rdzeniowych CCD i jednej I/O (IOD).

Gorzej dla AMD wyglądają wyniki ankiety kart graficznych. Mimo milionów wydanych na zakup kanadyjskiego ATI Radeon AMD w tym segmencie niemal nie istnieje.

Jedyną kartą graficzną AMD, która dostała się do pierwszej dziesiątki był Radeon RX 580. Używa go zaledwie 2,22 proc. graczy.

Wśród producentów kart graficznych na tronie pozostaje Nvidia, która niedawno stała się właścicielem patentu do procesorów ARM. A to może oznaczać, że Gigant wejdzie nie tylko do telefonów komórkowych, ale również zacznie się rozpychać między Intelem, a AMD.

Obecnie największym uznaniem graczy cieszą się procesory czterordzeniowe. Używa ich 45,69 proc. graczy na Steamie.

Rośnie za to udział układów sześciordzeniowych. Nowe 6-rdzeniowe procesory ma już 26,39 proc. użytkowników Steam.

Źródło: ITHardware

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i