Korea Południowa liderem 5G na świecie. W 2026 uruchomi sieć 6G

Korea Południowa i Szwajcaria są światowymi liderami w adaptacji standardu 5G. Jednak dla Azjatów to dopiero początek.

Omdia opublikowała nowy raport dot. rozwoju sieci 5G na świecie. Liderem adaptacji pozostaje Korea Południowa, gdzie aż 10 proc. wszystkich urządzeń korzysta ze standardu 5G.

Spore zdziwienia wzbudził wicelider. Tym okazała się Szwajcaria, gdzie już w maju 535 miast i miasteczek miało dostęp do sieci standardu 5G.

Szwajcarski operator Swisscom dostarcza usługi o standardzie 5G już w 90 proc. miejscowości w kraju.

Podium zamyka Kuwejt, a tuż pod podium znalazły się Stany Zjednoczone oraz Katar. Chiny są dopiero szóste, siódma jest Wielka Brytania, a dalej Finlandia i Japonia.

Adaptacja 5G powoli postępuje również w Polsce. Niestety na razie sieć takiej jakości jest dostępna tylko w największych miastach.

Gdy świat powoli wprowadza sieć 5G Korea Południowa idzie o krok dalej. Kraj gdzie sieć 5G jest już de facto wszędzie dostępna i klientom pozostaje „uzbrojenie się” w odpowiedni sprzęt… idzie w kierunku sieci 6G.

Zgodnie z planami pilotażowy program sieci 6G ruszy w 2026 roku, a od 2028 roku nastąpi komercjalizacja usług 6G. Wyjaśnijmy, że 6G to prędkość pobierania danych rzędu 1 Tb/s (czyli 50 razy szybciej od 5G) i opóźnienie w transmisji pakietów na poziomie 0,1 ms (10 razy mniejsze niż w 5G).

Dla przypomnienia sieć 4G LTE wystartowała w 2010 roku. Natomiast południowokoreańscy operatorzy uruchomili pierwsze usługi typu FWA (fixed wireless access) w grudniu 2018 roku.

Źródło: GSM Arena

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i