UOKiK z nowymi uprawnieniami. Będzie mógł blokować strony internetowe?

Prezes UOKiK zyska nowe uprawnienia. W grę wchodzi m.in. blokowanie stron internetowych oraz zmuszanie ich do publikacji komunikatów.

Magazyn „Business Insider” poinformował, że do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Po wejściu jej w życie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska szeroki wachlarz nowych narzędzi.

Wśród uprawnień, które może zyskać prezes UOKiK jest blokowanie stron internetowych. To jednak nie wszystko.

Prezes UOKiK będzie mógł również usuwać treści ze stron internetowych, dodawać treści do stron internetowych (np. komunikaty), jak również nakazywać rejestratorowi domeny jej usunięcie i ponowne zarejestrowanie na inny podmiot.

Nowe uprawnienia mają pomóc w walce m.in. z internetowymi oszustami, których e-witryny wabią ofiary. Co ciekawe, nowelizacja przewiduje też zalegalizowanie działania jako tzw. tajemniczy klient.

Prezes UOKiK – lub wyznaczony przez niego pełnomocnik – będzie mógł dokonywać zakupów towarów lub usług, przedstawiając się uprzednio jako inna osoba lub podmiot, ukrywając tożsamość. Co najciekawsze – UOKiK może zyskać w tym zakresie wsparcie policji i ABW.

Służby będą wytwarzać i wydawać dokumenty i środki identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwią ustalenie danych kontrolującego. Chodzi o zapewnienie „fałszywej tożsamości” dla kontrolerów, która nie wzbudzi podejrzeń u kontrolowanych.

Natomiast policja będzie mogła dokonywać przeszukania w wypadku postępowania klauzulowego lub dotyczącego naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Źródło: Business Insider

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i