22. urodziny Google. Jak Rosjanin i Amerykanin stworzyli potęgę wartą 980 mld dolarów

Google świętuje 22. urodziny. Gigant jest już wart niemal bilion dolarów.

27 września 1998 roku wystartowała strona internetowa Google.com. Dziś, 22 lata później, firma matka Google – Alphabet Inc. wyceniona jest na aż 980 mld dolarów (ok. 3,83 bln złotych).

Twórcami Google są Rosjanin Siergiej Michajłowicz Brin i Amerykanin Lawrence Edward Page. Panowie poznali się w trakcie studiów na Uniwersytecie Stanforda.

Co ciekawe, ich wyszukiwarka została opracowana już wcześniej, w ramach projektu studenckiego. W 1996 roku studenci zaprezentowali swój projekt analizy powiązań hipertekstowych.

Innowacyjne rozwiązanie miało pozwolić na skatalogowanie wszystkich treści dostępnych w ówczesnym Internecie. Rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Już w 2004 roku Google miała 80 proc. rynku wyszukiwarek. Dziś – w zależności od urządzenia – jest to od ok. 70 do 93 proc.

Google błyskawicznie rozrastał się i przejmował obiecujące projekty. Np. w 2006 roku przejął YouTube (po roku istnienia) który stworzyli byli pracownicy Elona Muska z PayPal.

Dziś jego szefową jest córka pochodzącego z Warszawy profesora fizyki Susan Wójcicki. Wójcicki w Google była niemal od początku – wynajmowała Siergiejowi i Larry’emu swój garaż, gdy pracowali nad Google.

Jej siostra Anna była żoną Siergieja. Dziadek natomiast posłem PSL.

Z kolei w 2005 roku Google przejął kalifornijską firmę Android Inc. To właśnie jej zespół, trzy lata później, zaprezentował system operacyjny Android, który dziś jest na pokładzie ok. 85 proc. telefonów komórkowych na świecie.

Źródło: Komputer Świat / Google

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i