Polacy stworzyli karabin antydronowy. Zobacz jak działa! [VIDEO]

Zielonogórska firma Hertz Systems pokazała swój system ochrony antydronowej. Wśród zaprezentowanych urządzeń jest specjalny karabin do neutralizacji dronów.

Firma Hertz Systems z Zielonej Góry zaprezentowała swój najnowszy system ochrony antydronowej. HAWK, bo tak się nazywa, został pokazany na lotnisku w Przylepie.

Prezentacja Systemu Antydronowego JASTRZĄB – 23.09.2020

Dzisiaj (23.09) na lotnisku w Przylepie zielonogórska firma Hertz Systems zaprezentowała system neutralizujący drona. Pokaz był bardzo widowiskowy.Firma Hertz Systems wymyśliła system antydronowy Jastrząb. Jak możemy przeczytać na stronie firmy, system jest wyposażony w niezawodny software, który wykrywa niezliczoną ilość dronów symultanicznie. Co ciekawe wykrywalność dronów wynosi 100 proc. System Jastrząb można wykorzystywać stacjonarnie, ale i na platformie mobilnej, ma zastosowanie w ochronie stałej obiektów i imprez masowych. Dookólny radar umożliwia monitorowanie terenu w obrębie 360 stopni i w promieniu 3 000 m. System monitoruje teren w czasie rzeczywistym, rozróżniając drony od samolotów załogowych i ptactwa, co całkowicie eliminuje ryzyko pomyłki.Co ważne specjalny neutralizator wysyła sygnał zakłócający. System odcina komunikację między dronem i operatorem, co powoduje jego bezpieczne sprowadzenie na ziemię.

Publiée par Wiadomości Zielona Góra sur Mercredi 23 septembre 2020

Polacy pokazali również system Hawk Hacking System, który stworzyli z izraelską firmą, zajmującą się technologiami wojskowymi

System HAWK automatycznie i pasywnie wykrywa, lokalizuje oraz identyfikuje drony. Właściciel uzyskuje pełne informacje o typie drona.

Nad zlokalizowanym dronem można następnie przejąć kontrolę. Obszar, który możemy w ten sposób zabezpieczyć to ok. 9 km.

Przejętego drona możemy następnie zmusić do bezpiecznego lądowania. Polacy przekonują, że ich rozwiązanie jest niezagłuszające, a system przesyła precyzyjny i krótki sygnał przejmujący kontrolę nad wrogim dronem, bez zakłócania przy tym innych dronów oraz sygnałów komunikacyjnych.

– HAWK Hacking System w sposób pasywny i ciągły skanuje i wykrywa unikalne sygnały komunikacyjne używane przez komercyjne drony. Po wykryciu, pobiera identyfikatory drona dla IFF (Identification Friend or Foe) i dekoduje sygnał telemetryczny. System ustala nie tylko obecną pozycję drona, z dokładnością GPS, ale także jego pozycję startową oraz wskazuje aktualne miejsce przebywania jego operatora. W wyniku przejęcia kontroli nad „wrogim” dronem, jego operator traci nad nim wszelką kontrolę. Przestaje otrzymywać informacje wideo i telemetryczne. Nie ma żadnej możliwości na ponowne odzyskanie kontroli nad dronem – przekonuje polska firma.

Wśród pokazanych urządzeń duże zainteresowanie wzbudził specjalny karabin. Służy on do ręcznej neutralizacji dronów.

Emituje on specjalną wiązkę i zmusza dron do lądowania. Karabin jest sprzętem przeznaczonym np. dla ochrony, a jego zasięg to ok. 2 km.

Jedno ładowanie pozwala godzinę pracy karabinu. Cały system (dla np. lotniska) to koszt 20 mln złotych, a sam karabin 74 tys. złotych.

Źródło: Wiadomości Zielona Góra / WZG24.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i