CBŚP rozbiło największą polską grupę hakerów. Oto jak działali

Funkcjonariusze policji rozbili największą w Polsce grupę hakerów. Na koncie mają ponad 10 tys. ofiar.

Zorganizowana akcja Centralnego Biura Śledczego Policji, wspieranych przez funkcjonariuszy z Gorzowa i Łodzi, zakończyła działalność największej grupy hakerów w Polsce. Cyberprzestępcy mają na sumieniu oszustwa finansowe, fałszywe alarmy bombowe, czy wyłudzenia danych.

Przestępcy prowadzili 50 fałszywych sklepów internetowych. Z ich pomocą oszukali ponad 10 tys. klientów.

Ponadto zajmowali się rozprzestrzenianiem złośliwego oprogramowania, które instalowali na urządzeniach niczego nieświadomych internautów. To jednak nie wszystko.

Oszuści podszywali się również pod znane firmy i instytucje. Były to m.in. ZUS, policja, InPost, DHL, Orange. Wykorzystując duplikaty kart SIM kradli pieniądze z kont bankowych.

To właśnie ta grupa stała za fałszywymi alarmami bombowymi, do których dochodziło w 2019 roku. Wówczas to hakerzy rozesłali do ponad tysiąca przedszkoli informacje o rzekomych bombach.

Do ataków wykorzystywali takie programy jak: Remcos, Cerberus, DanaBot, NetWire, Emotet, njRAT, Anubis. Policja rozbiła grupę, gdy ta szykowała się do wielkiego ataku za pomocą ransomware.

Według ustaleń śledczych polscy hakerzy współpracowali i kontaktowali się z cyberprzestępcami z Rosji i Korei Północnej. Po akcji CBŚP w aresztach znalazły się cztery osoby.

Kolejne pięć usłyszało zarzuty. Zatrzymani mieli być wysoko w hierarchii polskich cyberprzestępców.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że ataki na instytucje miały m.in. maskować przestępcze działania związane z oszustwami w sieci. Hakerzy poprzez złośliwe oprogramowania uzyskiwali dostęp do kont bankowych i wszelkich danych znajdujących się w komputerach i w telefonach komórkowych. Następnie poprzez duplikaty kart SIM dokonywano autoryzacji przelewów na konta tzw. słupów – powiedziała prasowa CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Hakerom grozi teraz do 15 lat więzienia.

Źródło: Onet / Dobreprogramy.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i