USA łagodzi kurs wobec Chin? Intel z licencją na współpracę z Huawei

Największy producent procesorów otrzymał zgodę amerykańskich władz na współpracę z Huawei. Intel będzie mógł dalej produkować procesory do komputerów chińskiego giganta.

Czy na linii USA – Chiny doszło do przełomu? Wskazywać może na to zaskakująca decyzja władz o przyznaniu pozwolenia dla Intela, na współpracę z Huawei.

Największy na świecie producent procesorów będzie mógł dostarczać swoje produkty do komputerów Huawei. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Intel szykuje się również do produkcji procesorów do telefonów i innego sprzętu mobilnego.

O specjalnym pozwoleniu dla Intela poinformował portal CLS.cn. Dla Huawei, zmagającym się z zabezpieczeniem dostaw podzespołów i przygotowywaniem własnego systemu operacyjnego, to spory sukces.

Niewykluczone, że USA uznało, że sankcje w dłuższej perspektywie okażą się przeciw skuteczne. Dość powiedzieć, że odcięcie Chińczyków od Google spowodowało powstanie konkurencyjnego systemu operacyjnego.

Co ciekawe, wszystko wskazuje, że oprócz Intela zgodę na współpracę z Huawei otrzymało też AMD. Zgodę na dostarczanie systemu operacyjnego na laptopy dostał też Microsoft.

Dlatego premiery nowych laptopów Huawei MateBook najpewniej nie powinny być zagrożone. Otwartą pozostaje kwestia współpracy Huawei z Nvidią.

Czołowy producent kart graficznych stał się niedawno właścicielem ARM. Wykupił brytyjskiego producenta procesorów od japońskiego SoftBanku za 40 mld dolarów.

Tym samym Nvidia zyskała licencję do architektury procesorów takich producentów jak Snapdragon, który króluje wśród telefonów komórkowych. Dla Huawei uzyskanie zgody na współprace z Nvidią byłoby zatem światełkiem w tunelu.

Źródło: CLS.cn

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i