Allegro dogoni CD Projekt? Będą zapisy na nowe akcje giganta

Akcjonariusze zgodzili się sprzedać ok. 15 proc. akcji Allegro. W ofercie do 28,57 mln nowych akcji i 163,6 mln istniejących.

Inwestorzy indywidualni będą mogli od środy zapisywać się na akcje Allegro od środy. Cena za akcję to 43 złote.

– Mam przyjemność poinformować, że opublikowaliśmy prospekt, który jest kolejnym krokiem w procesie wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Na przestrzeni lat udowodniliśmy, że potrafimy stworzyć i rozwijać wiodącą platformę dla kupujących i sprzedawców, zmieniając sposób, w jaki Polacy robią zakupy i budując bardzo lubianą polską markę. Dostarczanie klientom jak najlepszego doświadczenia w handlu detalicznym pozostanie naszym najwyższym priorytetem jako spółki giełdowej. Nasze inwestycje w innowacyjność platformy przyczyniły się do utrzymania dwucyfrowego wzrostu przychodów i zysków, wspieranego przez dalsze przechodzenie handlu detalicznego do Internetu – poinformował François Nuyts, prezes Allegro.

Z prospektu emisyjnego wynika, że w ofercie publicznej sprzedanych zostanie maksymalnie 187,83 mln akcji Allegro. Z tej puli 28,57 mln to walory nowej emisji, z których sprzedaży Allegro chce pozyskać ok. miliarda złotych na zmniejszenie zadłużenia.

163,6 mln akcji chcą sprzedać fundusze Cidinan i Permira (po ok. 7 proc.) oraz Mepinan (ok. 1,5 proc.). Cidinan i Permira zachowają sobie ok. 34 proc. akcji.

Giełdowy debiut Allegro szacuje się na ok. 6,6 – 8,1 mld złotych. Jednostkową cenę akcji Allegro wyznaczono w przedziale od 35 do 43 złotych.

Zapisy na akcje po 43 złote za sztukę będą możliwe od 23 do 28 września. Do inwestorów indywidualnych trafić ma maksymalnie 5 proc. sprzedawanych walorów, a jeśli zostaną złożone zapisy na więcej, to nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów.

Allegro poinformowało, że utworzono specjalne konsorcjum złożone z 13 banków i domów maklerskich w całej Polsce, aby ułatwić inwestorom indywidualnym zapisy. Zapisy będą możliwe tylko poprzez banki i domy maklerskie tego konsorcjum.

Według szacunków Allegro po debiucie giełdowym w wolnym obrocie znajdzie się co najmniej 18,26 proc. wyemitowanego kapitału zakładowego spółki. To jednak nie wszystko – dodatkowe 15 proc. (maksymalnie) istniejących akcji przeznaczonych do sprzedaży może zakupić Morgan Stanley & Co. International.

Przy cenie 43 złote za akcję wartość sprzedawanych akcji Allegro (bez pakietu dla Morgan Stanley) wynosi 8,08 mld złotych, a przy cenie 35 złotych – 6,57 mld złotych. Po zakończeniu oferty pozostałe akcje większościowych akcjonariuszy zostaną objęte umową zakazującą sprzedaży przez 180 dni.

Z kolei akcje należące do dyrektorów i członków kadry kierowniczej spółki oraz posiadaczy przyznane po debiucie giełdowym innym pracownikom w ramach programów motywacyjnych będą objęte zakazem sprzedaży przez 360 dni od debiutu giełdowego.

Po debiucie giełdowym Allegro najpewniej trafi do indeksu WIG-20. Poniedziałkowa informacja o przejęciu Play przez francuski telekom Illiad doprowadziło do podniesienia kursu akcji Play o 38 proc., a Allegro spodziewa się podobnego sukcesu.

Według niektórych szacunków Allegro dzięki debiutowi może dogonić, a nawet wyprzedzić CD Projekt. Kapitalizacja twórców „Wiedźmina” to 38,45 mld złotych, a Allegro przy cenie 35 złotych za akcję wynosi 35 mld złotych, a przy 43 złotych – 43 mld złotych.

Przy dodaniu walorów z nowej emisji wycena spółki wzrośnie odpowiednio do 36 i 44,2 mld złotych.

Źródło: Money.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i