Francuzi kupują Play. Będą konkurować z Orange

Francuzi będą właścicielami dwóch największych operatorów komórkowych w Polsce. 100 proc. akcji Play zakupi telekom Iliad.

W ciągu kilku tygodni Play ma zmienić właściciela. Zarząd sieci zgodził się sprzedać 100 proc. akcji francuskiemu operatorowi komórkowemu Iliad.

Biuro prasowe Play poinformowało w poniedziałek, że Iliad zadeklarował zawarł wiążące porozumienie z dwoma głównymi udziałowcami PCSA. Za akcję Francuzi zapłacą 39 złotych.

To o tyle zaskakujące, że średnia wycena akcji z ostatnich sześciu miesięcy wynosiła 9 złotych mniej. Rada Dyrektorów PCSA jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem oferty.

Obecnie Play i Francuzom pozostaje poczekać na zgodę na przejęcie od Komisji Europejskiej.

– Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione podobieństwa i korzyści, Zarząd Play pozytywnie podchodzi do oferty złożonej przez Iliad. Widzimy przed nami wiele ekscytujących wyzwań na polskim rynku, takich jak: rozwój technologii 5G, wdrożenie oferty sieci szerokopasmowej, rozwój usług chmurowych oraz zaproponowanie nowego podejścia do telewizji. Cieszymy się, że będziemy mogli podjąć te wyzwania z naszym nowym przyszłym udziałowcem – powiedział Jean-Marc Harion, Prezes Zarządu Play.

Po ogłoszeniu przyjęcia oferty od Iliad kurs PCSA skoczył z poziomu 28,10 złotych za akcję (piątek) do 38,44 złotych. W komunikacie do mediów Play podkreśla, że obie firmy telekomunikacyjne bardzo wiele łączy.

To zdaniem Play m.in. „nieszablonowe podejście do rynku telekomunikacyjnego”, podobne wartości biznesowe i historia – zarówno Play, jak i Iliad weszły na swoje rynki telekomunikacyjne jako ostatni, gdy te były już ustabilizowane.

– Play i Iliad mają wiele wspólnego. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacji jako nowe podmioty kwestionując status quo, wprowadzając innowacyjne i proste oferty, które były w najlepszym interesie klientów. Dlatego też połączenie sił obu firm jest logicznym biznesowo ruchem. Po dokonaniu tej transakcji Play wkracza w nowy rozdział. Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultra-szybkich usług szerokopasmowych, co do których Iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że Iliad wkracza na polski rynek – powiedział Thomas Reynaud, Prezes Zarządu Grupy Iliad.

Źródło: Wirtualne Media

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i