Co kryje się za chmurami i mgłą? Nowa technologia pozwoli nam przez nie widzieć [FOTO]

Uniwersytet Stanforda opracował technologię, która umożliwia widzieć przez chmury i gęsta mgłę. Pomysł zaczerpnęli z autonomicznych samochodów.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pochwalili się swoim najnowszym dziełem. To system pozwalający widzieć przez gęstą mgłę, a nawet chmury.

Technologia opiera się na sensorach, które stosowane są np. w samochodach autonomicznych. Naukowcy ulepszyli to rozwiązanie, a efekt jest zaskakujący.

Nowa technologia jest w stanie rekonstruować trójwymiarowe obiekty ukryte za mgłą lub chmurami na podstawie ruchów cząstek światła. W trakcie eksperymentów udało się nawet zrekonstruować kształty przesłonięte trzycentymetrową pianką.

Foto: Stanford Computational Imaging Lab

W trakcie rekonstrukcji pojedyncze fotony przechodzą przez piankę, odbijają się i wracają do specjalnego detektora. Tam powstaje obraz.

Nowa technologia ma znaleźć zastosowanie nie tylko w samochodach, z których została zaczerpnięta. Oprócz pomocy kierowcom podczas nawigowania znajdzie zastosowanie chociażby w medycynie.

Pracownicy Uniwersytetu Stanforda podkreślają, że zanim ich dzieło znajdzie zastosowanie na szeroką skalę czeka ich trochę testów.

Foto: Stanford Computational Imaging Lab

– Różne techniki pozwalają sprawić, aby obraz stawał się trochę lepszy, mniej rozproszony, ale to jest coś, co pozwala sprawić aby niewidzialne stało się widzialnym – powiedział Gordon Wetzstein z zespołu Stanforda, autor opracowania. – To jest niczym nadludzki wzrok! – dodał.

Źródło: Stanford.edu


Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i