Trump się przeliczył? Polacy stworzyli pierwszą aplikację bankową na telefony Huawei bez usług Google

PKO Bank Polski jako pierwszy wypuścił swoją aplikację bankową na telefony Huawei bez usług Google. Czy odcięcie Chińczyków od amerykańskich systemów było błędem?

IKO PKO Banku Polskiego to pierwsza w pełni działająca i zintegrowana aplikacja bankowa, która trafiła do AppGallery Huawei i nie wymaga urządzenia z usługami Google. Aplikacje innych banków oparte o Huawei Mobile Services dotychczas w trakcie instalacji wymagały usług Google.

Możliwe, że za Polakami ruszą kolejne banki. A później inni usługodawcy i firmy.

Dla Huawei to przełom, bo w założeniu administracji Trumpa odcięcie Chińskiego producenta od Google miało wykończyć firmę. Teraz okazuje się, że aplikacje na telefony Huawei nie tylko powstają, ale Chińczycy niebawem będą mieli własny system operacyjny, konkurencyjny wobec Google Android i Apple iOS.

W trakcie wrześniowej konferencji HDC 2020 zaprezentowano system operacyjny Harmony 2.0. System operacyjny pojawi się na telefonach już w grudniu, a w styczniu do sprzedaży trafią pierwsze telefony z fabrycznie zainstalowanym nowym systemem operacyjnym.

Do tego czasu użytkownicy telefonów Huawei z fabrycznie wgranym amerykańskim systemem operacyjnym Google Android otrzymają nakładkę EMUI 11. Dzięki niej telefony zaczną w większym stopniu wykorzystywać rozwiązania technologiczne Huawei, a użytkownicy będą mogli zapoznać się z nowym systemem.

Również w trakcie HDC 2020 Huawei poinformowało, że w grudniu udostępni narzędzia deweloperskie, które umożliwią programistom tworzenie aplikacji z myślą o telefonach z systemem Harmony.

Już teraz Chińczycy udostępnili OpenHarmony, czyli wersję oprogramowania, którą każdy będzie mógł wykorzystać do budowy własnego systemu operacyjnego (na wzór projektu Android Open Source Project Google’a). w 2021 roku Huawei chce być gotowe do zastąpienia aplikacji znanych z Google jak Mapy.

Źródło: WhatNext

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i