Ten ekran możesz wyginać, łamać i ciąć. Naukowcy z Teksasu zaprezentowali nowe LED-y

Naukowcy z Texas University stworzyli nowy typ ekranów LED. Są wytrzymalsze, a dodatkowo elastyczne.

Ta technologia może wkrótce zrewolucjonizować rynek elektroniki użytkowej. Zespół naukowców z Texas University opracowało nowy typ LED-ów, które wkrótce mogą zagościć chociażby na naszych rękach.

Chodzi o elastyczne mikrodiody LED, wzbogacone cienką warstwą grafenu. Efekt? Ekrany, które możemy składać, wyginać, skręcać, czy ciąć i przyklejać do różnych powierzchni.

Mimo poddaniu tym wszystkim zabiegom nowe ekrany nie tracą swoich właściwości. A właśnie to stało się bolączką twórców elastycznych telefonów, które od roku wchodzą na rynek.

Przypomnijmy – bolączką Samsunga i innych producentów była kruchość ekranów w punktach zgięcia. Nowa technologia może rozwiązać ten problem.

To jednak nie wszystko. Elastyczne ekrany mogą pozwolić również na rozwój np. zegarków czy innych elektronicznych urządzeń użytkowych.

Twórcy technologii wskazują, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie wśród wszystkich urządzeń typu wearables (ubieralnych).

Badania pokazały, że diody idealnie sprawdzą się jako komponenty do ekranów w urządzeniach elektronicznych. Co ważne, są energooszczędne, lekkie i cienkie (2 mikrometry).

Profesor inżynierii materiałowej w UT Louis Beecherl Jr. podkreślił, że diodę można też łatwo przymocować do innych powierzchni.

Jednak konkurencja nie śpi. Niedawno Koreańczycy pochwalili się swoimi osiągnięciami w zakresie elastycznych ekranów.

Np. Samsung pokazał ekran składany w niemal dowolny rozmiar z kwadratowych klocków, a LG zaprezentowało 65-calowy telewizor zwijany w rulon.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i