Huawei odpowiada Trumpowi. Już w grudniu autorski system operacyjny Chińczyków [VIDEO]

Już w grudniu udostępniony zostanie system operacyjny Huawei Harmony. Wcześniej użytkownicy telefonów z systemem amerykanów dostaną nakładkę EMUI 11.

W trakcie trwającej w Chinach konferencji Huawei zaprezentowano system operacyjny Harmony 2.0. Oprogramowanie ma być alternatywą dla systemów operacyjnych Google Android i Apple iOS.

To efekt wojny handlowej z USA, której efektem jest odcięcie Chińczyków od systemu operacyjnego Google. Wprowadzenie na rynek systemu operacyjnego nastąpi w dwóch szybkich fazach.

Najpierw dotychczasowi użytkownicy telefonów Huawei z amerykańskim oprogramowaniem Google Android otrzymają nakładkę EMUI 11. Dzięki niej telefony zaczną w większym stopniu wykorzystywać rozwiązania technologiczne Huawei, a użytkownicy będą mogli zapoznać się z nowym systemem.

Ten ostatni zadebiutuje w grudniu. Wkrótce potem pojawią się pierwsze telefony, na których jedynym systemem operacyjnym będzie właśnie ten od Huawei – czyli Harmony.

Co ciekawe – jeszcze w 2019 roku, gdy ostateczny wynik spięcia na linii USA – Chiny nie był znany Huawei zaprezentowało Harmony OS 1.0. Wówczas twierdzono, że oprogramowanie jest rozwijane głównie z myślą o urządzeniach Internetu Rzeczy, ale jest elastyczne i może trafić na telefony.

Teraz stało się to konieczne. Co zabawne, gdy w 2018 roku na konferencji Huawei dziennikarze – m.in. z Polski, pytali szefostwo firmy o otwarcie się na inne systemy operacyjne lub stworzenie własnego, kierownictwo firmy przekonywało, że Google Android im wystarczy.

W trakcie tegorocznego HDC 2020 Huawei poinformowało też, że w grudniu udostępni narzędzia deweloperskie, które umożliwią programistom tworzenie aplikacji z myślą o telefonach z systemem Harmony.

Chińczycy udostępnili już OpenHarmony, czyli wersję oprogramowania, którą każdy będzie mógł wykorzystać do budowy własnego systemu operacyjnego (na wzór projektu Android Open Source Project Google’a). Pierwsze telefony z systemem operacyjnym Huawei Harmony trafią do sprzedaży na początku 2021 roku.

Wówczas Chińczycy mają być w stanie zastąpić aplikacje, które przysporzyły popularności Google – jak Mapy itd.

Źródło: Huawei

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i