Samsung kończy współpracę z Huawei. Chińczycy zapewniają, że mają alternatywnych dostawców

Po wojnie handlowej wypowiedzianej przez USA Chinom kolejni sojusznicy odcinają się od współpracy z Huawei. Po amerykańskim systemie operacyjnym od Google Chińczycy właśnie stracili podzespoły do telefonów.

Huawei czeka wyjątkowo trudny rok. Chiński potentat na rynku telefonów musi opracować własny system operacyjny, bo w wyniku wojny handlowej straciło dostęp do Androida Google.

Autorski system operacyjny Huawei Harmony OS wciąż jest dopracowywany, ale Chińczycy zapewniają, że niebawem zastąpi Google.

Jednak system operacyjny to dopiero początek problemów Huawei. Teraz okazuje się, że współpracę z Chińczykami kończą koreańskie firmy zapewniające podzespoły do produkcji telefonów.

Chodzi oczywiście o Samsung i SK Hynix. O sprawie pierwsze powiadomiły południowokoreańskie serwisy i wywołały trzęsienie ziemi.

Handel miałby zostać zawieszony 15 września. To o tyle bolesne, że w dniach 10 – 11 września odbywa się wielka konferencja Huawei.

– Wprowadzone w sierpniu sankcje zakazują firmom spoza Ameryki sprzedawania Huawei sprzedawania komponentów opracowanych na bazie amerykańskiej technologii – chyba, że otrzymają specjalną zgodę od USA. Podobna sytuacja miała miejsce w maju kiedy na bazie wcześniejszych ograniczeń, sprzedaż chipów zawiesiła firma TSMC – wyjaśnia portal AntyWeb.pl.

Aby ratować producenta chiński rząd sfinansował nawet krajową firmę produkującą półprzewodniki – SMIC. W ten sposób Chińczycy chcą stworzyć alternatywne źródło podzespołów.

– Jednak problemy Huawei stają się coraz większe. – Nie bez powodu więc mówi się, że Huawei może całkowicie zrezygnować z rynku smartfonów – wskazuje Paweł Winiarski z AntyWeb.

Do sprawy odniosło się samo Huawei. Chińczycy zapewniają, że mają już alternatywnych dostawców podzespołów.

– Huawei posiada rozbudowany system dostaw, którego sprawne funkcjonowanie nie jest uzależnione od pojedynczych dostawców. Firma dysponuje rozwiązaniami technologicznymi pozwalającymi na utrzymanie stałych dostaw wyświetlaczy i będzie kontynuować współpracę z partnerami w celu dostarczania coraz lepszych produktów i usług dla konsumentów – oświadczyła firma.

Greg Frost

Źródło: AntyWeb

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i