Francja rzuca 100 mld euro na ratowanie gospodarki

Francuski premier przedstawił plan ratowania gospodarki o równowartości 100 mld euro. Media nazywają projekt Jeana Castex przełomowym.

Premier Jean Castex przedstawił plan walki z pandemicznym kryzysem gospodarczym, któremu nadał nazwę „Francerelance” (Francja wznowienie). Kompleks przedsięwzięć w różnych dziedzinach życia jest wart 100 mld euro.

Portal thelocal.com przybliżył szczegóły planowanego wsparcia. I tak 35 mld euro pochłonie wsparcie biznesu i inwestycji. Kolejne 35 mld zostanie przeznaczone na sfinansowanie zielonej gospodarki, w tym ochronę środowiska i transformację energetyczną.

30 mld euro otrzyma sektor ochrony zdrowia i polityki społecznej. Z tego 6 mld otrzymają bezpośrednio szpitale i inne placówki publicznej medycyny.

Plan Castexa jest nazywany przez francuskie media przełomowym dla ratowania gospodarki ze skutków pandemicznego kryzysu. Jak informuje thelocal.com, PKB Francji zmniejszył się o 11 proc. choć minister gospodarki Bruno Le Maire ma nadzieję na pozytywną korektę na podstawie letniej poprawy wyników.

Niemniej jednak, dwumiesięczny lockdown spowodował ogromne perturbacje na rynku pracy. Pod koniec roku bezrobocie wzrośnie do 10 proc., co oznacza utratę 800 miejsc zatrudnienia.

Dlatego, jak powiedział francuski premier, jednym z kluczowych założeń planu przewidzianego na lata 2021-22 jest odtworzenie 160 tys. stanowisk roboczych.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i