Biały Dom stawia ultimatum właścicielom TikToka

Donald Trump zażądał, żeby właściciele popularnej aplikacji TokTok sprzedali wszystkie aktywy na terytorium USA. Chińska firma BytDance dostała na to 90 dni.

– Prezydent USA zażądał, aby właściciele sieciowej platformy TikTok sprzedali wszystkie aktywy, które posiadają na terytorium Stanów Zjednoczonych -informują światowe agencje. Chińska firma BytDance dostała 90 dni na przekształcenia własnościowe, które wyeliminują ją z amerykańskiego rynku.

Jak głosi oficjalny komunikat służb prasowych Białego Domu, Donald Trump podpisał również dekret, który zobowiązuje chińskich właścicieli TikTok do likwidacji wszelkich baz danych o amerykańskich użytkownikach. BytDance zebrała dane, operując na terytorium USA.

Ponadto ten sam dekret zabrania chińskiej platformie zakupu popularnego serwisu muzycznego musical.ly. „z przyczyn bezpieczeństwa narodowego USA”.

Jak przypomina „The Wall Street Journal”, administracja federalna oskarża TikTok o celowe śledzenie użytkowników i zbieranie na ich temat wrażliwych danych za pomocą szpiegowskich wirusów zainstalowanych w aplikacji.

BytDance ponad rok łamała reguły poufności użytkowników Google, zbierając szczegółowe informacje o milionach osób i ich urządzeniach wykorzystujących system Android.

Z tego powodu platformie TikTok grozi w USA blokada. 6 sierpnia prezydent Donald Trump podpisał dwa dekrety wykonawcze uderzające w chińskich właścicieli. Pierwszy zabrania prowadzenia z firmą BytDance jakichkolwiek transakcji. Drugi zakazuje kontaktów biznesowych z chińską firmą zależną Tencet, która jest właścicielem sieci społecznościowej WeChat.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i