Miliony dolarów przechwycone! Kryptowaluty w rękach terrorystów

Agenci departamentu sprawiedliwości USA przechwycili miliony dolarów z kryptowalutowych kont terrorystów. Dzięki bitcoinom takie organizacje jak ISIS i Al-Kaida finansują krwawe zamachy.

– Departament Sprawiedliwości USA przechwycił miliony dolarów z kryptowalutowych kont wykorzystywanych przez organizacje terrorystyczne – poinformowała agencja Associated Press. Między innymi Al-Kaida i Państwo Islamskie wykorzystują kryptowaluty do finansowania zamachów oraz zbrojenia bojówek w różnych częściach świata.

Agenci Departamentu Sprawiedliwości ujawnili, że terroryści zamieniają na kryptowaluty darowizny od swoich sympatyków. Ponadto takie konta służą terrorystom do legalizacji oszustw polegającym na fikcyjnej sprzedaży środków ochrony osobistej przed epidemią koronawirusa.

Według AP kryptowaluty na czele z bitcoinem stają się ulubionym sposobem ukrywania zasobów finansowych organizacji terrorystycznych na całym świecie. Uchodzą za trudne do wyśledzenia przez organy ścigania. Dlatego ISIS i Al-Kaida apelują do swoich zwolenników o przekazywanie datków w tej formie.
W związku z tym agencja AP cytuje oświadczenie zastępcy prokuratora generalnego USA Johna Demersa: Amerykańskie organy ścigania zawsze są o krok przed terrorystami.

Jak ocenił wysoki urzędnik departamentu sprawiedliwości, przejęcie kryptowalutowych kont organizacji ekstremistycznych było największą akcją tego rodzaju z dotychczas podjętych.

Z kolei AP ujawniła, że skonfiskowano ponad 2 mln dolarów, zlikwidowano 300 kont kryptowalutowych funkcjonujących na czterech platformach społecznościowych, w tym na Facebooku. Prokurator Demers zapowiedział, że skonfiskowane środki trafią na fundusz wsparcia ofiar terroryzmu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i