Hygge, czyli prosty sposób na szczęście

Jak to się dzieje, że jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie są Duńczycy, którzy zamieszkują miejsce, gdzie przez 171 dni pada deszcz, a średnia temperatura latem wynosi 17oC? Jak sami twierdzą wszystko dzięki Hygge. To słowo opisujące chwile szczęścia i ciepła, które odnajdują w codziennych sytuacjach.

Źródło hygge

Badacze hygge szukają jego źródła w klimacie Danii, tradycjach życia domowego, niewielkich rozmiarach kraju, ale również w państwie opiekuńczym i równości społecznej. Zimny klimat tego państwach i ciemność, która panuje przez dużą część roku, czyni z Duńczyków domatorów. To tam starają się odnajdywać drobne przyjemności, które dają im szczęście. Hygge jest również efektem zmian terytorialnych Danii. Na przestrzeni czasu stracili część ziem na rzecz Szwecji, Niemiec, Norwegii (a wraz z utratą terytorium utracili również przepiękne góry) i Wielkiej Brytanii. Konflikt z Bismarckiem w 1864 roku kosztował Duńczyków jedną trzecią ludności. Mogli albo się załamać, albo zacząć szukać szczęścia. Ich dewizą stał się cytat z duńskiego poety H.P. Holsta „Zewnętrzna klęska przerodzi się w wewnętrzne zwycięstwo”. Dania postanowiła zaopiekować się swoimi obywatelami. Wszystko w myśl zasady, że bezpieczeństwo ekonomiczne daje człowiekowi szansę na poświęcenie się innym aspektom życia.

Relacja

Hygge to sztuka bycia w relacji. Relacji z drugim człowiekiem, relacji ze światem, ale przede wszystkim w relacji z sobą samym. Bycie z drugim człowiekiem i skupienie się na tym spotkaniu. Nie zajmowanie się tysiącem innych spraw, pozwolenie sobie na bycie, po prostu. Na chłonięcie drugiej osoby, jej myśli, ruchów, uwag i obaw. Poświęcanie komuś czasu bez spoglądania w telefon. Uważność. Bliskość. Odbieranie świata wszystkimi zmysłami. Skupienie się na smaku ulubionego deseru. Obserwowanie bez oceniania i wyciągania wniosków. Bycie ze światem i częścią świata, który jest piękny. Zwrócenie uwagi. Zatrzymanie się.

Czas dla siebie bez poczucia, że powinniśmy robić coś innego, bardziej pożytecznego społecznie. Chwila na kąpiel czy ulubioną książkę. Czas na poznawanie siebie i budowanie relacji. Nana Mosegaard tak myśli o hygge: Dla mnie hygge to chwila swobody, kiedy nie ogranicza mnie czas, obowiązki, stres czy ważne sprawy. To moment miłości i ciepła, czas na drobne przyjemności: grę w karty, książkę albo kąpiel. Przychodzi, kiedy patrzę, jak moje córeczki śmieją się razem albo gdy przytulamy się na kanapie. Hygge to dodatkowy czas, który daję sobie na to, żeby w pełni rozkoszować się wyjątkową chwilą, a równocześnie coś, co w magiczny sposób dzieje się każdego dnia – wystarczy to zauważyć.

Kuchnia

Hygge to także gotowanie. Wspólne bycie podczas tworzenia. Dotykanie, wąchanie, smakowanie. Jedzenie czegoś wyjątkowego, co nie jest efektem masowej produkcji. Hygge to prostota, także w posiłkach. Nie musisz robić wykwintnych potraw podawanych na złotych talerzach. Wystarczy ciepły chleb wyjmowany z pieca albo konfitura z pigwy zebranej latem na działce u dziadka.

Fot. Malwina Rysak Przestrzeń

„Dom, który jest hyggeling, otacza cię ciepłem i spokojem. Czujesz się w nim mile widziany i od progu masz lepszy nastrój”. Pisze Marie Tournell Søderberg. Dla Duńczyków, którzy większość czasu spędzają w domu, urządzenie swoje mieszkania jest bardzo ważne. Hygge, odnoszące się do wnętrz, zakłada zaprojektowanie swojego gniazdka według własnego pomysłu. Podążanie za modą odbiera indywidualizm i duszę wnętrzom. Zadbanie o najmniejsze szczegóły jest częścią hygge. Naturalne kolory i materiały są najbardziej cenione. Dom ma być miejscem, gdzie będziesz czuł się dobrze i bezpiecznie. Ma być to miejsce sprzyjające tworzeniu relacji.

Fot. Malwina Rysak Hygge dla wszystkich

Hygge to nie tylko tajemniczy sposób na szczęście stosowany przez Duńczyków. Każdy z nas może zacząć żyć w ten sposób. Czerpanie satysfakcji z najmniejszych radości życiowych poprawia komfort życia i daje szczęście bez względu na zmieniającą się sytuację. Czas pandemii może być świętą okazją do innego spojrzenia na rzeczywistość. Bądźmy bliżej. Siebie. Ludzi. I świata.

Fot. Malwina Rysak

Inspiracje

Hygge to również sztuka inspirowania się. Więcej ciekawych przemyśleń na ten temat, przepisy i pięknie zdjęcia można znaleźć w książce Marie Tourell Søderberg Hygge. Duńska sztuka szczęścia wydawnictwa Insignis. Natomiast po ciepło, inspirujące fotografie, ciekawe przemyślania i #prosteżycie polecam udać się do autorki wykorzystanych w artykule zdjęć, Malwiny Rysak. Więcej na jej Instagramie.

Źródła: Marie Tourell Søderberg Hygge. Duńska sztuka szczęścia, Wydawnictwo Insignis, 2016  

Zobacz także: https://cai24.pl/kultura/1468/j-k-rowling-udostepnia-swoje-ksiazki-nauczycielom/

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i